Gezi Davası'nı izleyen AP Türkiye Raportörü: Kaçırılan bir başka fırsattı

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Gezi Davası'nı takip etti, "Ne yazık ki Türk yetkililerin uluslararası taahhütlerine saygı göstermesinde kaçırılan bir başka fırsattı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilerek görülmeye başlanan Gezi Parkı davasını takip etti. Amor, davada yargılanan tutuklu iş insanı Osman Kavala ile hem kişisel hem AP adına dayanışma göstermek için burada bulunduğunu belirtti.

Duruşma sürerken açıklama yapan Amor, Osman Kavala için özgürlük istedi.  Sosyal medya hesabından açıklama yapan Amor, "Bugün, İstanbul'da Osman Kavala davasına kişisel ve AP adına dayanışmamı göstermek için katıldım. Ne yazık ki Türk yetkililerin uluslararası taahhütlerine saygı göstermesinde kaçırılan bir başka fırsattı" dedi.

'GERÇEK OLGULARA İHTİYACIMIZ VAR'

Amor, AP'nin dava ile ilgili basın açıklamasını da paylaştı. Amor, Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına saygı duymaya ve siyasi motivasyonla üretilmiş suçlamalardan kaçınmaya çağırdı. Raportör Amor, "Türk yetkililerin son demeçlerindeki AB ile yakınlaşma konusunda samimiyetlerini görmek için gerçek olgulara ihtiyacımız var" dedi Amor, bunun AİHM kararlarına saygı duymayla olabileceğini de belirtti. (ANKA)