Gergerlioğlu'na 'iş yerini işgal'den yeni iddianame

Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkından milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından yaptığı Meclis'i terk etmeme eylemi nedeniyle yeni iddianame hazırlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milletvekilliği düşürülerek cezaevine konulan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında yeni iddianame hazırlandı.

Vekilliğinin düşürülmesinin ardından kararı protesto ederek TBMM'yi terk etmeyen Gergerlioğlu için düzenlenen yeni iddianamede "görevini usulsüz üstlenme" ve "iş yeri dokunulmazlığını ihlal" suçlamaları yer aldı. İddianamede Gergerlioğlu'nun 5 yıla kadar hapsi istendi.

Ne olmuştu?

Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen kesinleşmiş ceza, 17 Mart'ta TBMM Genel Kurulu'nda okunmuştu. Okunan tezkerenin ardından milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı ihlal başvurusu sonuçlanana kadar Meclis'i terk etmeyeceğini açıklayarak HDP grubunda eyleme başlamıştı. Buradan gözaltına alınan Gergerlioğlu, daha sonra tutuklanarak 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle cezaevine konulmuştu. (HABER MERKEZİ)