Gergerlioğlu: Karakolda taciz örtbas ediliyor

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri Uşak Emniyet Müdürlüğü'nde 30 kadına cinsel istismarda bulunulduğu iddiasıyla ilgili açıklamalar yapan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Olay örtbas ediliyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uşak Emniyet Müdürlüğü'nde 30 kadının cinsel istismara uğradıkları iddiasını gündeme taşıyan ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından tepkiyle karşılanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sadece kadınlardan değil erkeklerden de aynı şekilde şikayetler aldıklarını söyledi. Gergerlioğlu'yla hem Meclis'te hem de sosyal medyada tartışmalara neden olan karakolda taciz olayını konuştuk.

Meclis Genel Kurulu'nda Uşak Emniyet Müdürlüğü'nde 30 üniversite öğrencisi kadına, "Külotunuzu çıkarın, oturun kalkın bakalım" dendiğini belirttiniz. Bu olay tam olarak nasıl gerçekleşti?

31 Ağustos tarihinde Uşak Emniyet Müdürlüğünde 30 üniversite öğrencisine yapılan bu tacizi o günlerde bana ulaşan mağdurlar kanalı ile de gündeme getirdim. Bu durum sosyal medyada da tepkiye neden olmuştu. Uşak Emniyeti konu hakkında tatmin etmeyen bir açıklama yapmıştı. Bu cevapla da meseleyi örtbas ettiklerini düşündüler. Sonrasında bize başvuran mağdur öğrenci kadınlar aradan 4 ay geçmesine rağmen hâlâ psikolojik sıkıntılar yaşadıklarını belirttiler. Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında bu konuyu tekrar gündeme getirdim. Yine önemli bir tepki oluştu ve bakanlığın ciddi bir açıklama yapması istendi. Gözaltı merkezlerinde çıplak arama artık bir gerçek oldu bunu her kesimden insandan duyuyoruz. Gizlemenin bir anlamı yok, mutlak surette bu konunun çok ciddi şekilde araştırılması gerekmekte.

Kadınlar size neler anlattılar?

Bana ve medyaya bunu anlatan öğrenciler Uşak Emniyeti'nde çamaşırlarının dize kadar indirilerek 3 kere otur kalk hareketlerinin yapılmasının istendiğini ve bu talimat karşısında neye uğradıklarını şaşırarak tekrar tekrar söyleneni yaptıklarını belirttiler. Genç kadınların sosyal baskı ve ülkede hukuk olmaması nedeniyle kendilerini güvende hissetmedikleri için yakınlarına bile konuyu anlatırken zorlandıklarını gördük. Medyaya söylemekse onlar için çok daha zor hatta çoğu zaman imkânsız. Yaşatılan tam olarak cinsel işkencedir.

'MESELE ÖRTBAS EDİLİYOR'

Yetkili makamlardan konuyla ilgili size, 'Gereken yapılacak' diye bir geri dönüş yapıldı mı?

Yetkili makamlardan hâlâ bir dönüş olmadı. Daha önce de pek çok kez gündeme getirdiğimiz bu çıplak arama onur kırıcı bir muameledir. Meselenin örtbas edilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. İçişleri Bakanı Meclis'te öyle bir cevap vermek yerine adımı anarak, daha önce de cevap vermediği 90 soru önergem olmasına rağmen, bana 'yalancı' dedi. Sorularımıza cevap veremeyenler iftirayla biz dönüyorlar. Resmi makamların duyarsızlığı dikkat çekicidir. Sormak isterim, aynı muameleyi kendi yakınları görse nasıl tepki verirler? Gelişmiş teknolojik cihazlarla arama yapmak yerine bu ilkel arama metodu neden hâlâ kullanılıyor çok merak ediyorum.

'OLAYIN ORTAYA ÇIKIŞI BAŞKALARINI DA CESARETLENDİRDİ'

Bu olayı kamuoyuyla paylaştıktan sonra bu şekilde cinsel istismara maruz kaldığını söyleyip size ulaşan başka isimler oldu mu?

Bu olayı paylaştıktan sonra çok fazla kadın bana cezaevlerinde gözaltı süresince çok farklı şekillerde tacize maruz kaldıklarını iletti. Bunların birçoğunu sosyal medyada da paylaştım. Belli ki çok kadın bu tacize maruz kalmış ancak söyleyememiş. Bu olayın ortaya çıkışı onları cesaretlendirdi. Yıllarca saklayıp unutamadıkları tacizleri bana iletiyorlar. Adet dönemindeki kadınların ped kontrollerini defalarca Adalet Bakanlığına sormamıza rağmen yanıt alamadığımız gibi... Üstüne bu konuda da yığınla şikâyet aldık. Biz yüzümüz kızararak okuyoruz ancak yapanlar hiç utanmamış. Bu tacize maruz kalanlar çıplak arama yapılanlar sadece kadın değil çocuklar ve bebekler de bu muameleyle çok fazla karşılaşmışlar

'ERKEKLERDEN DE ÇOK FAZLA İLETİ ALDIM'

Aynı şekilde sadece kadınlar değil aynı zamanda erkekler de cinsel istismara maruz kaldıklarını, işkence gördüklerini söyledi. Size bu konuyla ilgili neler anlattılar?

Biz bu tacizleri sorduğumuz zaman ilk akla gelen kadınlardı. Ancak erkeklerden de kadınlar ve çocuklar kadar yoğun ileti aldım. Erkeklerin de aynı şekilde çıplak aramaya maruz kaldığını gördük. 2,5 yaşındaki çocukların bezlerinin açılıp her yerine dokunulması durumunu büyük üzüntüyle dinledik. Zaten bize öncesinde de çıplak arama olacak diye aylarca hastaneye gitmeyen mahpusların iletileri gelirdi. Sırf çıplak arama olacak diye hasta olmasına rağmen hastaneye gitmeyen çok mahpus olduğunu öğrendim. #MeToo Hareketi kadınların yıllardır kendilerine yapılan tacizi ifade etmeleri için bir platform oldu. Ben de tacize uğrayan bu kadınların seslerini çıkarmaları için destek oluyorum. Bu çağrımın çok önemli bir karşılık bulduğunu biliyorum hatta daha fazlasının ortaya çıkamadığının farkındayım. Hiçbir kesim bu konuda mağdurun kimliğine bakmamalı ve ayrımcılık yapmamalıdır.