Gergerlioğlu: Başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar

Emniyette çıplak arama yapıldığını gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu "Başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar. Bu çirkin uygulamayı bitireceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Uşak Emniyet Müdürlüğü'nde 30 kadının cinsel istismara uğradıklarının apaçık ortada olduğunu söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Gergerlioğlu, "Bu hukuksuzluğun, cinsel istismarın bitmesini istiyorum ama bakanlıklar, kurumlar bunu uygulamaya devam ediyorlar" dedi. Gergerlioğlu şöyle devam etti:

"Ben bu konuları yıllardan beri anlatıyorum, yüzlerce defa bu konuları götürdüm üstünü örttüler, bir şey yapılmadı. Daha sonra 31 Ağustos'ta Uşak Emniyeti'nde 30'a yakın üniversite öğrencisi çıplak aramaya maruz bırakıldı. Utanç vericiydi bu. Mağdurlarla konuştuğumuz zaman utanç verici bir cinsel tacize uğradıkları apaçık ortadaydı. Sosyal medyada kadınlara çağrı yaptım, kabullendiğiniz müddetçe bunlar devam eder dedik ve binlerce ileti geldi. Bu çirkin uygulamayı bitireceğiz."

MUĞLA CEZAEVİ'NDEN GELEN MEKTUP

Kendisine gelen bir örneği okuyan Gergerlioğlu, "Diyor ki, 'Vekilim Muğla cezaevine girerken çıplak arama yaptılar. Rutin bir işlem değildi. İlk gördüğümde anlamamıştım ama iç çamaşırıma kadar çıkarttırıp çök-kalk yaptırdıklarında gözlerim doldu. Ben başörtülüyüm. O gün hiçbir şey söyleyemedim. Kötü muameleden suç duyurusunda bulunabilir miyim?' Bulun kardeşim. Herkes bulunsun. Çünkü işkencede zamanaşımı yoktur! İşkence bir insanlık suçudur. Burası nasıl bir ülke? Başörtüsü başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)