Georgia'da Senato seçimi sonuçlandı: Kongre Demokratların kontrolüne geçti

ABD'de Kongre'nin Başkan Trump'ın destekçileri tarafından basıldığı saatlerde, Georgia eyaletinde iki Senato koltuğu için yapılan seçimlerin sonuçları da kesinleşti. İki koltuğu da kazanan Demokratlar, Kongre'nin her iki kanadında kontrol sağladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  ABD'nin Georgia eyaletinde Senato üyeliği için yapılan ikinci tur seçimlerde her iki koltuğu da Demokratlar kazandı. Böylece Demokratlar, 2015'ten bu yana ilk kez Senato'da kontrolü ele geçirdi. Bu sonuçlar, Demokratların Kongre'nin her iki kanadında da kontrol sahibi olması anlamına geliyor.

AP ajansının projeksiyonuna göre, ikinci koltuk için saatlerdir başabaş giden yarışı Demokrat aday Jon Ossoff'un önde bitirdiği kesinleşti. Demokrat aday Raphael Warnock'un da seçimi kazandığı gün içinde netleşmişti.

EŞİT OY HALİNDE KAMALA HARRIS DENGEYİ DEĞİŞTİRECEK

Bu sonuçlarla, Senato'daki Demokrat-Cumhuriyetçi dengesi 50'ye 50 olacak. Oylamalarda eşit sonuç çıkması halinde, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e oy hakkı verilecek. Bir başka deyişle, Senato'nun kontrolü Demokratlarda olacak.

Demokrat Parti'nin 3 Kasım seçimlerinde Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu koruduğu göz önüne alındığında, Kongre'nin her iki kanadında da kontrol Demokratlara geçmiş oldu. (DIŞ HABERLER)