Gelecek ve DEVA'dan Gezi açıklaması: Şikayet söz konusu değil

Gezi Davası'nda müşteki sıfatıyla yer alan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Babacan'ın davayla ilgili 'hiç şikayetçi olmadıkları' açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Gezi Davası'nda şikayetlerini çekecekleri iddiası gündem oldu. Her iki partiden konuya itiraz geldi.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk, altılı masanın dünkü dördüncü toplantısından önce yayımladığı haberde dönemin bakanlarından Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ın Gezi Davası'nda şikayetlerini geri çekeceğini ve bunu da toplantının ardından açıklayacağını iddia etmişti. 

'SAVCI HÜKÜMET ÜYELERİNİ 'SUÇTAN ZARAR GÖREN' OLARAK TANIMLADI'

Konuyla ilgili paylaşım yapan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve İletişim Başkan Yardımcısı Yavuz Değirmenci, "Bugün dolaşıma giren Ahmet Davutoğlu’nun 'Gezi Parkı davasından çekileceği' haberleri hayal ürünüdür. Zira ortada Sn Davutoğlu'nun geri çekeceği bir şikayet söz konusu değildir. Savcı kamu davası açarak hükümet üyelerini 'suçtan zarar gören' olarak tanımlamıştır. Bunun üzerine Sn. Davutoğlu ilgili şahsı affetmiş ve konu kapanmıştır. Bunun haricinde Gezi olaylarına dair hiçbir hukuki süreçte Sn. Davutoğlu'nun müdahil olması söz konusu değildir. Madem konu açıldı pek bilinmeyen bir bilgiyi aktaralım: Ahmet Davutoğlu'nun Gezi sürecinde açtığı bir şahsi davası olmuştur. Yurtdışında iken fake bir hesaptan küfürler edilerek evinin adresi paylaşılmış ve baskın çağrısı yapılmıştır. O esnada en küçük kızı evde yalnız başınadır. Doğal olarak Sn. Davutoğlu ve ailesi küçük kızlarının hayatı konusunda endişeye kapılmıştır. Söz konusu paylaşım hakkında dava açılmıştır. İlgili şahıs yargılanırken ceza almaya yakın zamanda özür dileyerek cahillik yaptığını ifade edip af talebinde bulunmuştur" dedi.

DEVA Partisi kurucularından Avukat Tunahan Elmas da şunları söyledi: “Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun ‘Gezi Parkı davasından çekileceği’ haberleri doğru değil; çünkü iki isim de şikayetçi olmamalarına rağmen savcı tarafından ‘suçtan zarar gören’ olarak tanımlamış. Bu tanımlama aktif bir tutum olmadığından vazgeçilemez de. Olayın özeti budur.” (HABER MERKEZİ)