Gelecek Partili Torun’un kızı için okutacağı mevlite müftülük engeli

Yenimahalle Müftülüğü, Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun’un vefat eden kızının 40’ı için bir camide okutacağı mevlite ‘tadilat’ gerekçesiyle izin vermedi. Torun, “Acı bir durum” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gelecek Partisi Genel Sekreteri, eski Somali Büyükelçisi Kani Torun’un 29 yaşındaki kızı Hatice Torun, kanser tedavisi gördüğü Londra’da geçtiğimiz aralık ayının sonunda hayatını kaybetti.

Torun ailesi kızlarının kırkı için Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir camide geride kalan hafta sonu mevlit okutmak istedi. Gelecek Partili Torun’un danışmanına uygun olduğu söylenen camideki mevlite, bir süre sonra Yenimahalle Müftülüğü tarafından tadilat gerekçesiyle izin verilmedi. Camide tadilatın olmadığı itirazlarına karşın “müftünün kararı denilerek” Yenimahalle’de izin verilmeyen mevlit, Çankaya ilçesine bağlı Bilkent’teki bir camide yapıldı.

TORUN: GELDİĞİMİZ YERİ GÖSTEREN ACI BİR DURUM

Kızını kaybeden Gelecek Partili Kani Torun, mevlite izin verilmemesine ilişkin, “Benim asistanım camiyi gidip gördü. ‘Sorun yok yapalım’ deniyor. ‘Usulen müftülüğe haber verilmesi gerekiyor’ diyorlar. Müftülükte isim alıyorlar. İsim ‘Kani Torun’ olunca yarım saat sonra konuşup geri dönüyorlar, ‘Orada tadilat var’ diyorlar. Asistanımın ‘Ben şimdi geldim oradan tadilat falan yok’ demesi üzerine ‘Başlatacağız’ yanıtını veriyorlar. ‘İmam hiçbir şey demedi bize’ yanıtına da ‘Onun haberi yok’ diyorlar ve bize yeri vermediler” ifadelerini kullandı.
Yenimahalle Müftülüğü’ne tepki gösteren Torun, “Geldiğimiz yeri göstermesi açısından acı bir durum” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN: HER YERE ÇÖKTÜNÜZ ANLADIK DA CAMİYE DE Mİ ÇÖKTÜNÜZ?

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da yaşanana tepki gösterdi. “Bunlar her makamın sahibi oldular, camilerin de mi sahibi oldular?” ifadelerini kullanan Gelecek Partili Özcan tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

“Her makamın sahibi oldunuz anladık, her yere çöktünüz anladık da camiye de mi çöktünüz? Böyle bir ahlaksızlık olur mu? Sonra da ‘bunlar gelecek bize bedel ödetecek’ diyorlar. Bunun bedeli nasıl ödenmeyecek? Nasıl bir müftü bunun bedelini ödemeyecek? Bir insan çocuğunu kaybetmiş. Onun çocuğunun kırkını yapmayı siyasi durumuna bağlayan bir adamla mücadele etmeyeceğiz de ne yapacağız?”

DİYANET'TEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Gelecek Partili Kani Tosun’un kızının mevlidine izin verilmediği haberlerinin ardından açıklama yaptı. “Gelecek Partisi Genel Sekreteri Sayın Kani Torun'un vefat eden kızı için Mevlana Gençlik Merkezi'nde hatim programı talepleri kendisinin sekreteri tarafından ilçe müftümüze iletilmiştir” diyen Diyanet şunları kaydetti:

“İlçe müftümüz, okullara ara verilmesiyle birlikte gençlik merkezinin tadilata girdiğini kendilerine iletmiş, aynı alanda bulunan Mevlana Camii'nde hatim programını düzenleyebileceklerini ve cami dışında da her türlü ikramın yapılabileceğini belirtmişlerdir. Bu görüşmenin ardından müftülüğümüze hatim programıyla ilgili herhangi bir talep ulaşmamıştır. Görüldüğü üzere, müftülüğümüzün camide hatim programına izin vermediği iddiası tamamen gerçek dışıdır. Acı bir olay üzerinden oluşturulan bu algının karşısında herkesi sağduyulu olmaya davet eder; vefat eden kardeşimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.” (DUVAR)