‘Geçmişin Sesi: Amida Konserleri' başladı

Diyarbakır’da 'Geçmişin Sesi: Amida Konserleri' başladı Kaynak: Diyarbakır’da 'Geçmişin Sesi: Amida Konserleri' başladı. Konserler 10 tarihi mekânda düzenlenecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası tarafından Diyarbakır’da organize edilen ‘Geçmişin Sesi: Amida Konserleri’ başladı. 10 tarihi mekanda düzenlenecek müzik dinletileri için değerlendirmelerde bulunan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın geçmişten günümüze kadar gelen kültürel değerlerinin bilinmediğini belirterek, bu topraklarda farklı kültürlerden beslenerek günümüze kadar ulaşan kültürel çeşitliliği tanıtmaya çalıştıklarını aktardı.

Tayınlamak, “Diyarbakır, sahip olduğu somut kültürel miras değerleri ile bilinen bir kent. UNESCO dünya kültür mirasında yer alan tarihi yapılara sahip. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu eserlerin farklı hikayeleri var. Günümüze kadar ulaşmış olan ezgiler, edebi eserler, hikayeler, destanlar, gelenekler ve yöresel ürünler var. Farklı halkların yaşadığı bu topraklar çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bir yapıya sahip. Bu kültürel çeşitliliğin korunması, sürdürülmesi ve geleceğe aktarılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

.

KONSERLER SOSYAL MEDYADA

Tayınlamak, Hasuni Mağaraları’nda 16 Ekim 2020 Cuma günü düzenlenecek ilk müzik dinletisinde santur, keman ve def ile dengbejlik geleneğinden günümüze ulaşan ezgilerin seslendirileceğini ve dijital platformlarda yayınlanacağını belirtti. 10 müzik dinletisi hakkında bilgi veren Tayınlamak, “Hasuni Mağaraları'ndan sonra Zerzevan’da piyona dinletisi, Ergani’de doğal ritim orkestrası, Keçi Burcu’nda Tembûr Dinletisi düzenliyoruz. Diyarbakır’ın herbir ilçesinde sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal zenginliği de aktaracak şekilde etkinlikler organize ediyoruz. Her bir etkinlikte geçmişten günümüze kadar gelen farklı ezgileri, müzik enstrümanları, konserin düzenleneceği tarihi ve doğal mekanların geçmiş hikayesi ile birleştirerek sunmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Tayınlamak son olarak tüm müzikseverleri cuma günü DTSO sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olan dijital konseri izlemeye davet etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR