Gebze'de cinsel saldırıya uğrayan kadının babası: Kızım yaşıyor

Gebze'de cinsel saldırıya uğrayan 17 yaşındaki Ayşegül A'nın babası, kızının beyin ölümünün gerçekleştiği yönündeki iddiaları yalanlayarak "Kızım sol elini hareket ettirmeye başladı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, dershaneden çıkıp evine giderken Afganistan uyruklu A.M'nin cinsel saldırı girişiminde bulunup, yaraladığı 17 yaşındaki Ayşegül A'nın yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Baba Metin A, kızı hakkında sosyal medyada çıkan iddiaları yalanlayarak, "Beyin ölümünün gerçekleşmesi gibi bir durum yok" dedi. 

Gebze Pelitli Mahallesi’nde 12 Temmuz günü meydana gelen olayda, iddiaya göre dershaneden dönen Ayşegül A’yı takip eden A.M., genç kızı ağaçlık alana sürükleyerek cinsel istismara kalkıştı. A.M. daha sonra başından yaralanan genç kızı yol kenarına taşıdı. İhbar üzerine gelen sağlık ekibi, Ayşegül A’yı Gebze’de bulunan özel bir hastaneye kaldırdı. Başına aldığı darbe ile ağır yaralanan Ayşegül A. yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Jandarmanın yaptığı araştırmanın ardından gözaltına alınan A.M. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tedavisine Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam edilen genç kız hakkında, bugün sosyal medyada beyin ölümünün gerçekleştiğine yönelik iddialar ortaya atıldı. İddiaları yalanlayan baba Metin A., kızının sol elini hareket ettirmeye başladığını anlatarak, kök hücre tedavisine başlayacaklarını söyledi. 

‘BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERÇEKLEŞMESİ GİBİ BİR DURUM YOK’ 

Kızının tedavi sürecinin devam ettiğini belirten Metin A, "Tam 35 gün oldu. Ambulans Gebze'de özel bir hastaneye götürdü. Orada 11 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk ettiler. Durumunda gelişme olarak, seslendiğimizde gözlerini açıp, bakıyor. Herhangi bir tepki vermiyor. Sadece sol elini oynatabiliyor. Vücudunun hiçbir yerini oynatamıyor şu an. Doktorlar, 'İyileşme şansı yok' diyorlar. Çünkü beyin hücreleri öldüğünde, tekrar canlanma durumu olmazmış. Bundan dolayı bize bir umut vermiyorlar. Bizim her şeyimiz yıkıldı. Hayatın anlamı gitti. Beyin ölümü gerçekleştiğinde zaten hasta ölmüş olur. Öyle bir şey yok. Beyin ölümünün gerçekleşmesi gibi bir durum yok. Beynin bazı bölümlerinde hücreler ölmüş. Bazı kısımları ise yaşıyor. Bize umut olarak bazı doktorlar, canlı hücrelerin zaman içerisinde diğerlerinin görevini üstlenerek yerini alabileceğini söylüyorlar. Fakat bu da, 5 milyonda, 10 milyonda bir vakada görülen bir durummuş. Fakat şu anda öyle bir durum yok." dedi. ‘SADECE SOL ELİNİ HAREKET ETTİREBİLİYOR’ 

Kızının sol elini hareket ettirebildiğini söyleyen Metin A, "Kızım sadece sol elini hareket ettirebiliyor. 2 hafta önce ben yanına gittiğimde, benim elimi tuttu. 'Kızım benimle tokalaştı' dedim. Ben hiç bilmiyordum. Elimi alıp göğsüne götürdü. 'Kızım benimle tokalaştın. Hadi bir daha yap' dedim. Yine tuttu, yine göğsüne götürdü elimi. 8-10 defa yaptık bunu. Çok sevindim o hareketine. İnşallah diğer koluyla, bacakları da açılır. Her gün dua ediyorum yavruma. Her gün yanına gidiyorum. Doktorlar her gün 10-15 dakika gösteriyorlar bize. Bizi gördüğü zaman nabzı yükseliyor. Ağlıyor ama sesi çıkmıyor. Gözlerinden yaş da gelmiyor yavrumun" diye konuştu. 

BAŞSAVCILIK: ŞÜPHELİNİN TUTUKLULUK HALİ SÜRÜYOR

Bu arada Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 yaşındaki A.A'ya cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 14 Temmuz'da tutuklanan Afganistan uyruklu şüphelinin tutukluluk halinin devam ettiğini bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz'da Pelitli Mahallesi Bağlar Yolu Caddesi'nde yaşanan olaya ilişkin Afganistan uyruklu şüpheli M.A. (20) hakkında, A.A'ya (17) yönelik işlediği "çocuğun cinsel istismarı", "çocuğa karşı cinsel amaç ile kişi hürriyetinden yoksun kılma", "yaşamı tehlikeye düşürecek şekilde kasten yaralama" suçlarından 14 Temmuz'da gözaltı kararı verildiği belirtildi.

M.A'nın, savunmasının ardından tutuklama istemiyle Gebze Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği aktarılan açıklamada, şüphelinin aynı gün yapılan sorgulama işlemi sonrası tutuklanarak Kocaeli 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna sevk edildiği ve halen tutuklu olarak bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, mağdur A.A'nın Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma Hastanesi'nde tedavisinin devam ettiği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)