Gaziantep FK'da kriz: Sumudica ve Büyüekşi kavgası

Süper Lig'de bugün Sivasspor'a yenilen Gaziantep FK'da teknik direktör Sumudica, "Kulüp benden yüzde 10 indirim yapmamı istedi ancak kabul edemeyeceğim. Ben futbolculara cebimden para verdim" dedi. Kulüp Başkanı Mehmet Büyükekşi'den bu sözlere yanıt geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gaziantep FK'de teknik direktör Marius Sumudica ve başkan Mehmet Büyükekşi 15 maç sonra bugün Sivasspor karşısında alınan 2-1'lik mağlubiyetin ardından medya aracılığıyla karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Maçın ardından basına açıklama yapan Sumudica'nın "Kulüp benden para istiyor. Maaşımı kesiyor. Kulübe yardım edeceğim, çünkü başkan bunu istiyor" sözlerine Büyükekşi, "Süper Lig'de 21 takım var, bu 21 takım içinden hiçbirinin hocası 2 aydır sözleşme konuşmuyor. Böyle bir şey olabilir mi?" yanıtını verdi.

SUMUDİCA NE DEDİ?

Gaziantep FK Teknik Direktörü Sumudica'nın açıklamaları şöyle:

"Sosyal medyada benim hakkımda konuşulan şeyler oldu. Benim paranın peşinden koştuğum söyleniyor. Türkiye bilsin ki; bu doğru değil. Eğer paranın peşinde koşsaydım şu anda başka bir takımın teknik direktörüydüm. Maçtan önce herkesin karşılaşmaya konsantre olması gerekirken kulüp bana yeni kontrat teklif ettiğini açıkladı. Bu doğru değil. Başkan ile dün bir toplantı yaptık. Başkan benden yüzde 10 indirim istedi. Bunu kabul edemeyeceğim. Ben oyuncularıma cebimden 80 bin Euro prim dağıttım. Bunu da memnuniyetle verdim. Başkan, benim oyunculara verdiğim primleri kulüp için de istedi. Bu şekilde devam etmemiz zor. Benim maaşım sadece 600 bin Euro; Türkiye bilsin. Takımımız üçüncü sırada, başarı yakalamış bir hocaya böyle bir teklif yapılmasını anlamıyorum. Türkiye'de çalışmaya devam etmek istiyorum. Sezon sonuna kadar kalacağım. Bana saygı duymayan insanlarla çalışmam çok zor. Bana yapılan teklifi hakaret olarak algılıyorum. Sezon sonuna kadar burada kalacağım. Arabistan'dan teklif vardı ama reddettim. Ben Türkiye'de çalışmaya devam etmek istiyorum. Bu ülkeyi seviyorum" dedi.

Gazetecilere, "Eşimi arayıp bana para göndermesini isteyeceğim" diyen Rumen teknik adam "Paranız yok mu? sorusuna da "Kulüp benden para istiyor. Maaşımı kesiyor. Kulübe yardım edeceğim, çünkü başkan bunu istiyor" yanıtını verdi.

BÜYÜKEKŞİ NE YANIT VERDİ?

Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Sumudica'nın açıklamalarının ardından A Spor'a bağlanarak açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, "Süper Lig'de 21 takım var, bu 21 takım içinden hiçbirinin hocası 2 aydır sözleşme konuşmuyor. Her maçtan sonra sözleşme, sözleşme, sözleşme! Spor ekonomisi çok kötü. Tribünler boş, reklam gelirimiz yok. Biz bu seneki ücretinde herhangi bir indirim istemedik. Maaşı neyse ödüyoruz. Bizim kendisine toplam ödememiz, yardımcıları dahil 1.2 milyon Euro. Şu an 1.6 milyon Euro istiyor. Tüm başarıyı üstüne alıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Malzemeciden, futbolculara ve yönetime bir başarı varsa ortak başarıdır. Şu oyuncu iyi oynadı da kazandık diye bir şey duydunuz mu şimdiye kadar? Yüzde 10 indirim istediğimiz doğru. 2 hoca değiştiren var, 3 hoca değiştiren var. Biz hocamızın arkasında duruyoruz, ona saygı duyuyoruz. Ama bu açıklamalar yanlış. Yaptığı şey talihsizlik. Tüm Türkiye'de maaşı ve primleri günü gününe ödeyen tek kulübüz. Bunu da tüm Türkiye bilsin. Biz hocamıza durumumuzu anlattık, indirim istedik. Bunun saygısızlıkla ne alakası var? Barcelona bile zor durumda. Sarı kart gördü sahip çıktık, kırmızı kart gördü sahip çıktık. Her zaman arkasında durduk. Futbolculara para verdiğinde, jest yaptım dedi. Ben de 'Bize de jest yap. İndirim yap' dedim. Bunu 'kulüp benden para istedi' diye aksettiriyor. Biz kendisine teklifimizi yaptık. Yine de maaşının üstünde bir teklif yaptık. Onun cevabını bekliyor. Devam edip etmeyeceği o zaman belli olacak." (HABER MERKEZİ)