Gazeteciler eylemde: Basının nefesini kesemezsiniz!

Gazeteciler polis şiddetine tepki göstermek için eylem yaptı. 14 basın meslek örgütü açıklamasında, "Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İstanbul Taksim'de hafta sonu düzenlenen Onur Haftası etkinliğini izleyen Agence France Press (AFP) foto muhabiri Bülent Kılıç'a uygulanan polis şiddetine karşı gazeteciler İstanbul, Ankara ve İzmir'de eylem yaptı.

Şiddete tepki gösteren 14 basın meslek örgütü Ankara'da Abdi İpekçi Parkı'nda bir araya geldi. Açıklamada, "Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin! Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!" denildi.

AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ın cumartesi günü gözaltına alınması hatırlatılan açıklamada, "Anayasa ile güvence altına alınan protesto hakkı fiilen yasaklanmış durumda. Geçim sıkıntısı yaşayan, haksızca işten atılan, mahallesine, ormanına, denizine sahip çıkmak isteyen, kimliklerine saldırılmasına karşı çıkan insanlar polis ve jandarma şiddetine uğruyor, seslerini duyuramıyor. İşte hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir.

Ancak meslektaşlarımız toplum adına görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalıyor. İçişleri Bakanlığının gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasadışı genelgesinin ardından, bu şiddet çok daha tehlikeli bir hâl almış durumda.

26 Haziran Cumartesi günü LGBTİ+ bireylerin ve onlara destek veren yurttaşların düzenlemek istediği onur yürüyüşüne müdahale eden güvenlik görevlileri, uygulanan şiddeti kayda almak isteyen AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boyuna bastırarak nefessiz bırakmak istedi. Güçlükle “Nefes alamıyorum” diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü.

'HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENME HAKKINI ENGELLEMEKTEDİR'

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial yaratmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir. Aynı gün başka meslektaşlarımızın da işlerini yapmaları engellendi. Darp edilen, taciz edilen, çektikleri görüntüleri silmek zorunda bırakılan meslektaşlarımız oldu.

Kolluk güçleri bu kanun tanımaz uygulamaları ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir. Nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın haber alma hakkıdır. Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha, gür bir sesle haykırıyoruz.

Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız! Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!" denildi.

İstanbul'daki eylemde ise gazeteciler Cağaoğlu'ndan İstanbul Valiliği önüne yürüdü. Gazeteciler "Çek elini basından. Nefes alamıyoruz", "Gazeteci susarsa herkes susar, susmayacağız", "Özgür basın susturulamaz" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı.

İzmir'deki basın açıklaması ise Konak Meydanı'nda bulunan Hasan Tahsin anıtı önünde yapıldı. Açıklamaya birçok gazeteci katıldı. Gazeteciler adına açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, nefessiz bırakılanın yalnızca meslektaşları değil, halkın haber alma hakkı olduğunu vurguladı.

'GAZETECİLERE ŞİDDET UYGULANMASINI KANIKSAMAYACAĞIZ'

İçişleri Bakanlığı’nın gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik genelgesinin ardından basına yönelik şiddetin çok daha tehlikeli bir hâl aldığını söyleyen Gappi, uygulanan şiddetin kanıksanamayacağının altını çizdi. Gappi şunları söyledi;

“Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha söylüyoruz. Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz. Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin. Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız.”

Açıklama yapan basın meslek örgütleri şöyle;

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği
Basın Konseyi
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
Diplomasi Muhabirleri Derneği
DİSK Basın-İş
Ekonomi Muhabirleri Derneği
Gazeteciler Cemiyeti
Haber-Sen
İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Parlamento Muhabirleri Derneği
Samsun Gazeteciler Cemiyeti
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Türkiye Gazeteciler Sendikası
Türkiye Gazeteciler Federasyonu
Türkiye Haber Kameramanları Derneği (DUVAR)

Etiketler GAZETECİ EYLEM