Gazeteci yazar Ergun Hiçyılmaz vefat etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gazeteci yazar Ergun Hiçyılmaz'ın vefat ettiğini duyurdu. Hiçyılmaz'ın cenazesi yarın öğle namazından sonra Üsküdar Bülbüldere Fevziye Hatun Camisi'nden kaldırılacak.

Fotoğraf: Kitap Düşleri
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Edebiyatçı ve belgeselci yönüyle de bilinen gazeteci-yazar Ergun Hiçyılmaz bugün vefat etti.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin açıklamasına göre, 80 yaşındaki Hiçyılmaz'ın cenazesi 13 Subat 2024 Salı günü öğle namazının ardından Üsküdar Bülbüldere Fevziye Hatun Camisi'nden alınarak Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

ERGUN HİÇYILMAZ KİMDİR: 

Ergun Hiçyılmaz 1942 yılında Eskişehir'de doğdu. Gazetecilik hayatı 1960'da başladı. Akşam, Yeni Sabah, Yeni İstanbul,  Günaydın, Fotospor, Tercüman, Güneş, Nokta, Yankı, Hürgün gibi yayınlarda çalıştı. Bu yayınlarda editörlükten yayın müdürlüğüne kadar etkin görevler üstlendi.

Yaprak Sanat Dergisi'ni yayınlayan Hiçyılmaz'ın Yelken, Güney, Varlık, Hisar gibi dergilerde şiir ve öyküleri yayınlandı. Bu arada Barış Dergisi'nin şiir ödülünü kazandı. 

Gazeteciler Cemiyeti, TSYD gibi kuruluşların 27 kez başarı ödülünü alan Hiçyılmaz, 1986'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin spor yazarlığı dalında "Yılın Gazetecisi" ödülüne layık görüldü. 1993 yılında ise Altın Kitaplar ödülünü kazandı. Ergun Hiçyılmaz'ın spor yazarlığı konusunda Türk Spor Tarihi, Sporun Yapısal Analizi, Spor Yazarı, Beşiktaş, Futbol, Türkiye'de Sporun Öyküsü, Atatürk'ün Gençlik ve Spor Politikası, Sporda Batılılaşma Hareketi, Niçin Kitlesiz Spor Değil, Sporda Ünlüler Ansiklopedisi, gibi kitapları vardır.

(HABER MERKEZİ)