Gazeteci Hakan Yalçın serbest bırakıldı

Malatya'da gözaltına alınan ve 4 gündür gözaltında tutulan MA Muhabiri Hakan Yalçın ve beraberindeki 9 kişi serbest bırakıldı, Bedirhan Akyıldız ise tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 29 Aralık'ta Van'daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Hakan Yalçın ile 10 kişi emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi.

MA'nın aktardığına göre, Malatya Adliyesinin depremde yıkılmasından dolayı Akçadağ yolu üzerinde bulunan Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü binasının Cumhuriyet Başsavcılığı bölümünde görülen ifade alma işlemlerini, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan ile gözaltına alınanların aile ve yakınları da takip etti. Alanın dar olması gerekçesiyle, basın ve ailelerin bina içerisine girmesine izin verilmedi.

'ÖĞRENCİ DERNEĞİNİN FAALİYETLERİ SORULDU'

Savcılık ifadesinde Yalçın’a Malatya'da öğrenci olduğu yıllarda üyesi olduğu derneğin faaliyetlerinin sorulduğu öğrenildi.  Dernekte 'ideolojik eğitim' verilip verilmediği yönünde sorular yöneltilen Yalçın, ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. 

Yalçın ile birlikte gözaltındaki Siyajîn Yaman, Rezan Malgir ve Bedirhan Akyıldız tutuklama talebiyle, diğer 7 kişi ise adli kontrol uygulanması talebi ile mahkemeye sevk edildi. 

Mahkeme ifade işlemlerinin ardından muhabirimiz Yalçın ve gözaltına alınan 9 kişi adlı kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Bedirhan Akyıldız ise "terör örgütü üyeliği" gerekçesiyle tutuklandı. (HABER MERKEZİ)