Gazeteci Hafız Akdemir katledildiği sokakta anıldı

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir için Diyarbakır'da öldürüldüğü sokakta anma etkinliği düzenlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır Bürosu muhabiri Hafız Akdemir, 8 Haziran 1992’de Sur ilçesindeki evinden çıktıktan sonra silahlı saldırıyla öldürüldü. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), gazeteci Akdemir'in katledildiği ve daha sonra ismi verilen sokakta anma etkinliği yaptı.

Anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Hafız Akdemir’in katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçtiğini belirterek, “Hafız gerçekleri yazıyordu, gerçeklerin karanlıkta kalmaması için mücadele ediyordu” dedi.

Hafız Akdemir ve 1990’lı yıllarda yaşananları gazete manşetlerine taşıdığı için katledildiğini ifade eden Altan, “1990’lı yıllarda kan dökenler, bu gerçeklere tahammül edemedi. Faili meçhul olaylar açığa çıkmasın, karanlıkta kalsın diye önce Cengiz’i (Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Cengiz Altun), sonra Hafız’ı katletti. Hafız bu sokakta katledildi. Katledilmeden önce birçok kez tehdit edildi, Hafız’ı yolundan geri çevirmek istediler. Ancak Hafız her şeye rağmen sonuna kadar gerçeklerin peşinden koştu. 29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi” diye konuştu. (MA)