Gazeteci Gök'ün yurt dışı çıkış yasağı kaldırılmadı: İlk duruşmada serbest bırakılmıştı

225 gün tutuklu kaldıktan sonra, yargılandığı davanın ilk duruşmasında serbest bırakılan Gazeteci Abdurrahman Gök'ün yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talebi yine reddedildi.

Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök’ün açık tanık Ümit Akbıyık'ın beyanları nedeniyle "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

MA'nın haberine göre, Gök duruşmada avukatları Resul Temur, Mehmet Emin Aktar, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden (MLSA) Emine Özhasar ile birlikte hazır bulundu. 

'İKİNCİ BİR CEZA OLARAK UYGULANIYOR'

225 gün tutuklu kaldıktan sonra 5 Aralık 2023'te görülen ilk duruşmada tahliye edilen Gök, daha önce savunmasını hatırlatarak, "Burada asıl yargılananın gazetecilik olduğunu belirtmiştim. Tanık Ümit Akbıyık'ın beyanlarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuştuk. Uygulanan adli kontrol tedbirleri ikinci bir ceza olarak uygulanıyor. Çünkü mesleğimi yapmamı engelliyor. Uygulanan yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını ve beraatımı talep ediyorum" dedi.

AVUKATLAR YURT DIŞI YASAĞININ KALKMASINI TALEP ETTİ

Avukatı Resul Temur ise, dava dosyasına eklenen "K8Ç4B3L1T5" kodlu gizli tanığın beyanlarına ulaşamadıklarını ifade etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı ifadelerin fiziki olarak alınabileceğini belirtti. 

Temur, gizli tanığın ifadelerine karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulunarak, müvekkiline uygulanan yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Avukatlar Mehmet Emin Aktar ve Emine Özhasar da aynı yönde taleplerde bulundu.

Savcı ise, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve Gök hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı adli tedbir kontrolünün kaldırılması talebinin reddi yönündü görüş bildirdi.

TALEP REDDEDİLDİ, DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, gizli tanık beyanına karşı savunma yapmak üzere süre talebini kabul ederken yurt dışı çıkış yasağı adli kontrolünün kaldırılması talebini reddederek, duruşmayı 11 Haziran'a erteledi. 

(HABER MERKEZİ)