Gazeteci Ahmet Takan gözaltına alındı: Nasıl bir ülke ya!

Gazeteci Ahmet Takan, Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifadesinin alınması için dilekçe vermesine rağmen hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle Ankara'da polis tarafından gözaltına alındı. Takan, “Adresim, her şeyim belli. Polis ekipleri tarafından yakalanıp, ifade vermeye götürülüyorum. Nasıl bir ülke ya!” dedi. Takan ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan hakkında, Türkiye’nin IMF ile görüştüğüne dair yazdığı yazı nedeniyle BDDK tarafından suç duyurusunda bulunulmuş ve Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Takan hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle bugün gözaltına alındı.  

'İFADEMİ ALIN DİYE DİLEKÇE VERMİŞTİM'

Takan, mahkemenin kendisinin katılmadığı 26 Ocak tarihli duruşmada yakalama kararı verdiğini ve kararın kendisine tebliğ edilmediğini vurgulayarak, “UYAP’ta hakkımda açılan davalara bakarken şans eseri hakkımda yakalama kararı çıkarıldığını gördüm. Avukatım aracılığıyla geçen hafta salı günü dilekçe verdim ve Ankara Adliyesi’nde ifademin alınmasını istedim. Ancak 1 hafta boyunca dilekçe işleme konulmadı” dedi.

POSTANE ÇIKIŞI GÖZALTI

Takan, ifadesinin işleme konulmamasının ardından bugün polis tarafından gözaltına alınışını ise şöyle anlattı:

“Ümitköy tarafında oturan çocuklarımın yanından dönüyordum. Balgat’ta bir postaneye uğradım ve çıktığımda arabamın etrafı sarılmıştı, polisler tarafından. ‘Ne yapıyorsunuz?’ dedim, ‘Aranıyorsunuz’ yanıtını verdiler. İşlemleri tamamladılar, getirdiler nezarete. Şimdi avukatımla ifade vermeye nöbetçi mahkemeye gidiyorum. Kaçak değilim göçek değilim. Adresim, her şeyim belli. Polis ekipleri tarafından yakalanıp, ifade vermeye götürülüyorum. Nasıl bir ülke ya!” 


'TUZAK KURULUYOR RESMEN TÜRKİYE'DE' 

Ankara Adliyesi’ne getirilen Takan, adliye nezarethanesinde bir süre bekletildikten sonra nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davasına ilişkin ifadesini veren Takan, daha önce de kendisine yönelik suçlama hakkında ifade verdiğini ve hiçbir kuruma zarar vermek gibi bir kastının olmadığını belirterek, hakkındaki yakalama kararının kendisine tebliğ edilmediğine dikkat çekti.

İfadesinin ardından serbest bırakılan Takan şunları söyledi: 

“Bu nasıl bir adalet. İfademi alın duruşmaya çıkayım Ankara’da diyorum onu da yapmıyorlar. Terörist miyim ben? 10 polis arabamın etrafında, hakkımda yakalama kararı var deniyor. Dilekçe vermişim ben korona virüsü nedeniyle İstanbul’a gelmiyorum diye. Hukuk, yargı, insanlarına tuzak kurar mı? Tuzak kuruluyor resmen Türkiye’de. Şöyle bir manzarayı gözünüzün önüne getirin, aracınız caddede ve aracınızın etrafında 10 polis memuru. Sizi alıp götürüyorlar.” (HABER MERKEZİ)