Gamze Akkuş İlgezdi: Emekli için bırakın kurbanı, sebze meyve de hayal oldu

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, "Kurban Bayramı öncesi emekli maaşı ile bırakın kurbanı, emeklimiz sebze ve meyve alamıyor" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emeklilere müjde olarak verilen bayram ikramiyesi ve maaşlarını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “AKP iktidarının Yalanlar Cumhuriyeti’ne dönüştürdüğü, ‘dünya bizi kıskanıyor’ naralarının atıldığı ülkemizde emeklimiz açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Kurban Bayramı öncesi emekli maaşı ile bırakın kurbanı, emeklimiz sebze ve meyve alamıyor” ifadesini kullandı.

Emekli maaşlarının yetersizliği ile ilgili Dr. Akkuş İlgezdi, “Gıda fiyatı artışlarını her gün deneyimliyoruz maalesef. Emeklimiz gelirlerinin çok yüksek kısmını, yüzde 24.98’ini gıdaya ayırıyor. Gıda fiyatları da genellikle manşet enflasyonun üzerinde geliyor aslında. Örneğin, en son açıklanan TÜİK verilerine göre son bir yıllık enflasyon yüzde 75.45. Taze meyve- sebze ise yüzde 81.22 artış göstermiş. 2017-2018 döneminde kişi başına tüketilen sebze miktarı 283.1 kg iken, bu miktar 2022-2023 döneminde 261.7 kg’a düşüyor, emeklimiz için kurban kesmek hayalken, sebze ve meyve tüketmek de adeta hayal oldu” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “AKP iktidarının Yalanlar Cumhuriyeti’ne dönüştürdüğü, ‘dünya bizi kıskanıyor’ naralarının atıldığı ülkemizde her şey ateş pahası kuru fasulye 76.1 TL, yeşil mercimek 63.96 TL dünya bizi kıskanmaya devam ede dursun, Ocak 2021’den Ocak 2024’e geçen süreçte, Türkiye’de ortalama tavuk fiyatı 15.86 TL’den 79.23 TL’ye; 61.14 TL olan dana eti 414.82’TL’ye; 83.2 TL olan kuzu eti 458.36 TL’ye çıktı. Emeklilerimiz de, asgari ücretlimiz de, işsizimiz de, en acısı çocuklarımız da et yüzü göremiyor. Kurban bayramında et göremeyen halkımız sizin gibi Nas’a mı sığınsın? Yoksa Felak mı okusun?” dedi.