Galatasaray’da başkanlık seçimine ihtiyati tedbir

Mahkeme, Galatasaray'da 30 Nisan'da gerçekleştirilecek "başkanlık seçimi" için ihtiyati tedbir kararı verdi. Bu karar sonrası 30 Nisan'da yapılması planlanan başkanlık seçimi iptal edildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, Galatasaray'da genel kurulun iptaline ilişkin açılan davada, ihtiyati tedbir kararı verdi. Mahkeme, Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin Yönetim Kurulu tarafından 23 Nisan 2022'de yapılacak Seçim Genel Kurulu Toplantısı'nda yeterli çoğunluk olmadığı takdirde 30 Nisan 2022'de yapılması öngörülen ikinci toplantının icrasının tedbiren durdurulmasına karar verdi. Seçimin gerçekleşebilmesi için Başkan Burak Elmas'ın istifa etmesi gerekecek.

Alınan karar, Galatasaray Spor Kulübüne resmi olarak iletildi. Konu ile ilgili olağanüstü toplanma kararı alan yönetim, Nef Stadı'nda toplantı gerçekleştirecek. Başkan adayları Metin Öztürk ve Eşref Hamamcıoğlu, divan kurulu başkanı Aykutalp Derkan; Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve yönetim kuruluyla bir araya gelecek. 

İstifa kararı alınması halinde, seçimin haziran ayında yapılması bekleniyor.

GS TV’DEN GENEL KURUL YAYIN GÖRÜNTÜLERİ İSTENDİ

İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, GS TV’den Genel Kurul yayın görüntüleri, Genel Kurul’un toplantı tutanağı ve hazirun cetveli gibi belgelerin davalı kuruldan celbine karar verdi. Dilekçelerin karşılıklı verilmesinden sonra dosya üzerinden ön inceleme yapılmasına karar veren mahkeme, tarafların delilleri sunmalarının ardından ön inceleme duruşması yapılması takdirinde taraflara davetiye çıkarılmasına karar verdi.

GALATASARAY'DAN TEDBİR KARARINA İTİRAZ 

Galatasaray Spor Kulübü, 10'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 30 Nisan 2022'de gerçekleşmesi beklenen Galatasaray Seçimli Genel Kurul toplantısının tedbiren durdurulmasına yönelik verdiği karar için itiraz dilekçesi sunulduğunu açıkladı.

Sarı-kırmızılı kulüpten konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "26 Mart 2022 tarihindeki Olağan Genel Kurul toplantımızda ve sonrasında yönetim kurulumuz tarafından alınmış olan kararlara dair, bugün yaşanan hukuki gelişmelere istinaden, Divan Kurulu Başkanlığı, Genel Kurul Divanı, Başkan Adayları ekiplerinden hukukçular ve Kulübümüzün hukukçularından oluşan komisyonun bilgisi dahilinde mahkeme nezdinde tedbir kararına karşılık itiraz dilekçesi tarafımızdan sunulmuştur. Divan Kurulu Başkanlığı, Başkan Adaylarımızın ekipleri ve hukukçularımız bugün bir araya gelerek süreci değerlendireceklerdir. Sürece dair yol haritasını tüm şeffaflığı ile camiamızla paylaşmaya devam edeceğiz" denildi.

NE OLMUŞTU?

Galatasaray'da 26 Mart Cumartesi günü düzenlenen genel kurulda Başkan Burak Elmas ve ekibi idari yönden ibra edilmedi. Genel kurul toplantısının ardından seçim kararı alınmış, Eşref Hamamcıoğlu ve Metin Öztürk aday olmuştu.

Daha sonra kulüp üyesi Fırat Develioğlu ise, genel kurulun iptaline ilişkin dava açtı. (HABER MERKEZİ)