Futbol oynarken dili boğazına kaçtı, yan sahadaki siyasetçi kurtardı

Halı sahada maç yaparken dili boğazına kaçan Azat Halo adlı genci, yan sahada futbol oynayan ve ilk yardım eğitimi alan Yunus Kara kurtardı. Kara aynı zamanda DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı.

Yunus Kara (siyah formalı), Azat Halo'nun hayatını kurtardı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tekirdağ'da halı sahada futbol oynarken rakibi ile çarpışması sonrası dili boğazına kaçan ve bilincini kaybeden Azat Halo (21),  yan sahada futbol oynayan, daha önce ilk yardım eğitimi alan Yunus Kara ile sahada bulunanlarının yaptığı müdahale ile yaşama dönmesi sağlandı.

Dün akşam saatlerinde yaşanan olayda, maç sırasında rakibi ile çarpışan Azat Halo, bir anda yere yığılarak baygınlık geçirdi. Dili boğazına kaçan Halo, bilincini kaybederken, saha içinde yaşanan paniğin ardından yan sahada arkadaşlarıyla halı saha maçı yapan ve 'ambulans çağırın' seslerini duyan Yunus Kara, gencin yardımına koştu. Kara, baygınlık geçirdikten sonra dili boğazına kaçıp bilinci kapanan ve çenesi kilitlenen gence sahadakilerle müdahale ederek, dilini çıkardı. Sağlık ekipleri gelene kadar müdahalesini sürdüren Kara, Halo'nun nefes alıp vermesini sağladı. Daha sonra Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürülen Azat Halo, tedavisinin ardından evine gönderildi.

'HALI SAHA İŞLETENLERE İLK YARDIM EĞİTİMİ OLMALI' 

Halo'ya müdahale ederek yaşama döndüren ve aynı zamanda DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, DHA'ya yaptığı açıklamada daha önce ilk yardım eğitimi aldığını söyledi. Kara, "Olay anında yan sahada maç yapıyorduk. Ambulans çağırın seslerini duyunca koşarak olay yerine gittim. Yerde yatan gencin nefes alamadığını fark edince dilinin boğazına kaçtığını tahmin ettim. Öyle de olmuştu. Boğaza kaçan dilin çıkarmak için bayağı uğraştım. Ambulans gelene kadar gencin nefes alışverişi biraz normalleşti. Gece hastaneye yaptığımız ziyarette de gencimizin durumunun iyi olduğunu gördük. Tekrar geçmiş olsun" dedi. İlk yardımın önemine değinen Kara, "Halı saha işleten kişilerde veya çalışanlarda mutlaka ilk yardım eğitiminin olması gerekiyor. Bu gibi yerlerde her an ilk yardım gerektirecek olaylar yaşanıyor. Her yıl halı sahalarda yaşanan ölüm haberlerini duyuyoruz. Bunun için her türlü önlemin alınması  gerekiyor" dedi. (HABER MERKEZİ)