Fransız oyuncu Jean-Louis Trintignant 91 yaşında öldü

Fransız oyuncu Jean-Louis Trintignant Fransa'daki evinde 91 yaşında vefat etti. Trintignant, 2018 yılında kansere yakalandığını ve emekli olduğunu açıklamıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 74 yıllık kariyerinde Fransa’nın en iyi oyuncularından biri haline gelen Jean-Louis Trintignant, 91 yaşında hayatını kaybetti. Eşi Marianne Hoepfner Trintignant, oyuncunun akciğer kanseriyle üç yıllık bir savaştan sonra vefat ettiğini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron üzüntülerini paylaştı; Trintignant’ı “harika bir sanatsal yetenek ve ses” olarak niteledi.

11 Aralık 1930'da Fransa'nın güneyindeki Vaucluse ilinin Piolenc kasabasında doğan Jean-Louis Trintignant, 1950'de tiyatro eğitimi için Paris'e gitti. 1954'te tiyatroda ilk başrolünü oynadı. Sinemadaki ilk rolü ise 1955'te Si tous les gars du monde filmiyle geldi. 1956'da Brigitte Bardot ve Curd Jürgens'le başrollerini paylaştığı, Roger Vadim'in yönettiği Et Dieu... créa la femme (Ve Tanrı Kadını Yarattı) filmiyle uluslararası şöhreti yakaladı.

 1956'da dördüncü filmi Club de femmes'den hemen sonra askere çağrıldı ve savaşın devam ettiği Cezayir'e gönderildi. Birkaç yıl sonra terhis olup Paris'e döndüğünde oyunculuktan soğumuştu. Tam her şeyi bırakacakken Paris'te Danimarka Kralı Hamlet rolünü oynadığı tiyatro oyununa gelen olumlu eleştiriler onun tekrar mesleğe döndürdü.

Les Liaisons Dangereuses, Estate Violenta, Le coeur battant, Austerlitz, Pleins Feux sur l'Assassin, Il Sorpasso, Un homme et une femme (Bir Kadın ve Bir Erkek), Paris Yanıyor, Mon amour, mon amour, L'homme qui ment,  Z (Ölümsüz/ Cannes'da en iyi erkek oyuncu seçildi), Ma Nuit chez Maud, Il Conformista, Under Fire (Ateş Altında), Vivement Dimanche! (Neşeli Pazar), Trois couleurs: Rouge (Üç Renk: Kırmızı) gibi sıra dışı filmlerde rol alan Trintignant, 2012 tarihli Aşk'taki (L'Amour/ Cesar Ödülü) performansıyla genç sinemaseverle de tanışmıştı. (HABER MERKEZİ)