Fransa'da tarihi dava: Sarkozy, yolsuzluk ve yargıya müdahaleden yargılanacak

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, rüşvet vererek yargıya müdahale etme ve seçim yarışını gizli bağışlarla yürütme suçlamalarından yargılanacak. Fransa tarihinde bir ilk niteliğinde olan davanın, 10 Aralık'a kadar sürmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzluk ve rüşvet vererek yargıya müdahale etme suçlamalarıyla hakkında açılan davada yargıç karşısına çıkacak. Fransa'da ilk defa cumhurbaşkanlığı makamında bulunan birinin mahkemeye çıkması açısından bu dava tarihi bir nitelik taşıyor. 

Fransa'yı 2007 ve 2012 yılları arasında yöneten Sarkozy, partisi hakkında yürütülen mali soruşturma hakkında bilgi almak için bir yargıca rüşvet vermeye çalışmakla suçlanıyor. Sarkozy'nin bugün mahkemeye çıkması gerekiyordu ancak davanın kilit isimlerinden biri olan eski yargıç Gilbert Azibert'in sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği için bugünkü duruşma ertelendi. Davanın 10 Aralık'a kadar sürmesi öngörülüyor. 

KADDAFİ YÖNETİMİNDEKİ LİBYA'DAN 'SEÇİM BAĞIŞI' SUÇLAMASI

Sarkozy hakkında Fransız yargı makamlarının yönelttiği çok sayıda suçlama var. Bugün başlaması beklenen dava ise Sarkozy'nin seçim kampanyası dönemine kadar giden yolsuzluk suçlamalarını ele alacak. Dava, Sarkozy'nin 2007 yılındaki seçim yarışını gizli bağışlarla yürüttüğü suçlamalarını araştıran soruşturma ile ilişkili. Savcılar, Sarkozy'nin başkanlık kampanyası için Muammer Kaddafi'nin yönetimde olduğu 2007 yılında Libya'dan milyonlarca euro değerinde bağış aldığı iddiasını ortaya atıyor.

YARGICA 'PRESTİJLİ GÖREV' TEKLİFİ

Savcılık makamı, Sarkozy ve o dönemki avukatı Thierry Herzog'u bu soruşturmayla ilgili bilgi vermesi karşılığında Gilbert Azibert'e Monako'da prestijli bir görev teklif etmekle suçluyor. Sarkozy ise Azibert'in Monako'daki bu göreve hiçbir zaman gelmediğini kanıt olarak göstererek iddiaları reddediyor. Soruşturma kapsamında Sarkozy ve Thierry Herzog'un 2013-2014 yılları arasındaki telefon konuşmaları dinlendi. 

Sarkozy'ye yolsuzlukla ilişkili başka suçlamalar da yöneltiliyor. Ekim 2013'te ise yargıçlar, Sarkozy'nin 2007 seçimi için L'Oreal'in varisi Liliane Bettencourt'tan yasa dışı ödemeler aldığı suçlamasını düşürmüştü. Sarkozy, 2018 yılında yolsuzluk, yasa dışı kampanya fonlaması ve kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlandı. Geçen ay ise suç içeren bir komplonun üyesi olmakla suçlandı. Bu suçlamalar da bir davanın açılmasına yol açabilir. Bütün bu suçlamaları reddeden Sarkozy, başka bir dava kapsamında ise 2021 yılında da mahkemeye çıkacak. (BBC Türkçe)