Fransa'da gözaltına alınanların sayısı 1000'e yükseldi: 'Yaş ortalaması 17'

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından yaşanan protesto ve kundaklama olayları nedeniyle 1000 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 17 yaşındaki Nael M. isimli sürücünün, polisin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından çıkan olaylarda, 1000 kişinin gözaltına alındığını ve bunların ortalama yaşının 17 olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, "TF1" televizyonun yayınına katılan Gerald Darmanin, dördüncü bir "şiddet gecesi" yaşanmaması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Darmanin, polis kurşunuyla ölen genç için patlak veren eylemler için bu gece ülke genelinde 45 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini söyledi.

Daha fazla özel polis ve jandarma timleri görevlendirdiklerini aktaran Darmanin, sahada zırhlı araç ve helikopterlerin de olacağını belirtti.

Gerald Darmanin, "Nael M. isimli gencin ölümünün yarattığı üzüntünün meşru olduğunu, ancak bu üzüntünün kargaşayı haklı çıkarmadığını" söyledi.

İçişleri Bakanı Darmanin, ülkede çıkan olaylarda 1000 kişinin gözaltına alındığını ve bunların ortalama yaşının 17 olduğunu açıkladı. Darmanin, gözaltına alınan arasında 13 yaşındaki çocukların da olduğunu aktardı.

'OHAL İLAN EDİLMEDİ AMA HİÇBİR İHTİMALİ GÖZ ARDI ETMİYORUZ'

Gazetecinin, "Muhalefet, olağanüstü hal (OHAL) ilan etmenizi istedi, bu seçeneği neden seçmediniz?" sorusu üzerine Darmanin, Fransa'nın son 50 yılda 4 kez OHAL ilan ettiğini anımsattı.

Darmanin, "OHAL ilan etmemiş olmanız, elinizde imkanların olmadığı anlamına gelmez. Bu gece elimizde olağanüstü imkanlar var" diye konuştu.

Hiçbir ihtimali göz ardı etmediklerini dile getiren Darmanin, "Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ne karar vereceğini bu geceden sonra göreceğiz" dedi.

DARMANİN, POLİS SENDİKALARININ 'SAVAŞ' AÇIKLAMASIYLA İLGİLİ SORUYA YANIT VERMEDİ

Gerald Darmanin, şiddet eylemleri yapmak için sosyal medyayı kullanan herkes hakkında dava açacaklarını açıkladı.

İki polis sendikasının, ülkedeki olayları "savaş" olarak nitelemesine ilişkin Darmanin, "Ben polemik yapmak için burada değilim. Bunlar benim ifadelerim değil" açıklamasında bulundu.

Polis sendikaları UNSA Police ve Alliance Police, ülkedeki olaylarla ilgili yaptıkları ortak açıklamada, "Bu vahşi kalabalık karşısında artık sükuneti aramak yeterli değil, sükunet empoze edilmelidir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Bugün polis memurları savaşta olduğumuz için çatışmada" ifadesine yer verildi. (HABER MERKEZİ)