Fransa'da 'Erdoğan Özel' yayını öncesi Kürt derneklerine baskın

Fransa devlet televizyonu France 5'te bu akşam yayımlanacak "Erdoğan Özel" programı öncesinde ülkenin üç ayrı kentinde Kürtlere ait dernek ve evlere baskın yapıldı. Baskınlarda 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.  

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa’nın başkenti Paris ile Marsilya ve Dragunyan kentlerinde bu sabah Kürtlere ait kurum ve evlere yönelik polis operasyonları yapıldı. Marsilya’daki operasyonlarda kentteki Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde kapısı kırılarak içeriye girildikten sonra arama yapıldı. Merkezin bitişinde yer alan market ile birlikte kimi evlere yapılan baskınlarda 6 kişi gözaltına alındı. 
 
Gözaltılara yönelik tepkilerini göstermek üzere arama yapılan Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nin önüne gelenler, yolu trafiğe kapatarak protesto eylemi yaptı.
 
Diğer kentlerde yapılan operasyonlarla birlikte gözaltına alınların sayısının 12’yi bulduğu belirtiliyor.
 
Operasyon ve gözaltılar Fransa devlet televizyonu France 5'te bu akşam yayımlanacak “Erdoğan Özel” programının öncesinde yaşanması dikkat çekti.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin mercek altına alınacağı programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapılmış bir söyleşiye de yer verilecek. Bu söyleşi, her iki siyasetçinin 2 Mart'ta gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından gerçekleştirilmişti. Programda ayrıca "Erdoğan: Avrupa'ya kafa tutan Sultan" adlı bir belgesel de yayımlanacak. (Kaynak: MA)