Fransa'da çiftçilerden hayvan gübreli protesto

Fransa'nın Dijon kentindeki işçiler, tarım sektörüne yönelik destek ödemelerinin gecikmesi üzerine Bölgesel Konsey binasının önüne hayvan gübresi dökerek tepkilerini dile getirdi.

Fotoğraf: Julien Odoul / X hesabı
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'nın Bourgogne-Franche-Comte bölgesindeki Dijon kentinde tarım sektörüne yönelik destek ödemelerinin gecikmesi nedeniyle çiftçiler, dün Bölgesel Konsey'in önüne hayvan gübresi dökerek eylem yaptı. Fransa Ulusal Meclisi milletvekili Julien Odoul, bu anları sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden paylaşarak, 'çiftçilerin meşru öfkelerini gösterdiğini ancak Bourgogne-Franche-Comte Bölgesel Konsey Başkanı Marie-Guite Dufay'ın çiftçileri dinlemeyi reddettiğini' söyledi.

Odoul, bir başka paylaşımında ise "Avrupa fonlarının kötü idaresi, amatörlük, diyalog ve istişare eksikliği, Burgundy Franche-Comté çiftçileri için soruna neden oldu. Çiftçiler buna bölgesel konseyin önüne gübre dökerek karşılık verdi" ifadelerini kullandı.

Protestonun ardından sosyal medya platformu X hesabından açıklama yapan Bölgesel Konsey Başkanı Marie-Guite Dufay ise 'çiftçilerin öfkesini duyduğunu' yazdı. Dufay, bu süreçte genç çiftçilere öncelik verilmesi ve dosyaların işlenmesini kolaylaştırmak için ziraat odalarıyla birlikte çalışılması gibi bir dizi adım atılacağını duyurdu.

'BİZİM SONUMUZ SİZİN AÇ KALMANIZ DEMEK'

AA'nın aktardığına göre, Dijon'daki çiftçiler, 80'den fazla traktörle 15 Aralık Cuma günü kentte korna çalarak konvoy oluşturdu. Bazı çiftçiler, traktörlerini kentin tramvay rayları üzerinde sürdü. Traktörlerin üzerinde "Bizim sonumuz, sizin aç kalmanız demek", "Genç çiftçiler olarak bir geleceğe sahip olma hakkımız var mı?" yazılı afişler asan çiftçiler, Avrupa Birliği'nin (AB) tarım sektörüne yönelik destek ödemelerinin gecikmesini protesto etti.

Çiftçiler, AB'nin tarım sektörüne yönelik yardımlarını çiftçilere ulaştıran Bölgesel Konsey'in önünde de eylem yaptı. Fransız çiftçiler, sektörlerine yönelik ödemelerin bir an önce yapılması talebiyle Konsey'in önüne hayvan gübresi döktü. Binanın önüne canlı koyunlar da bırakan eylemciler, kurumun resmi pankartına "Utan" yazdı. Çiftçiler, Konsey'in yönetimini istifaya çağırdı. (DIŞ HABERLER)