Fransa'da 'Afrika'ya dönsün' krizi: Meclis oturumu sonlandırıldı

Fransa'da siyahi milletvekili Carlos Martens Bilongo'nun Meclis kürsüsünde konuşma yaptığı sırada sağcı Ulusal Birlik vekili Gregoire de Fournas'ın "Afrika'ya dönsün" sözleri gündem oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'da Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) partili siyah milletvekilli Carlos Martens Bilongo'nun Ulusal Meclis'te Akdeniz'deki göçmenlerin durumuyla ilgili yaptığı konuşma sırasında sağcı Ulusal Birlik (RN) partili milletvekili Gregoire de Fournas'ın "Afrika'ya dönsün" demesi tartışmalara neden oldu.

 LFİ'li vekillerin tepkilerinin ardından Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet sözleri hangi vekilin söylediğini sordu. Meclis'te tartışmanın sertleşmesi üzerine oturuma ara veren Pivet, sonrasında oturumu sonlandırdı.

32 yaşındaki milletvekili oturum çıkışında Meclis'te basına yaptığı açıklamada, "Bugün ten rengim nedeniyle geri gönderildim. Fransa'da doğdum, Fransa milletvekiliyim. Bugün ten rengi nedeniyle geri göndermekten bahsetmek tamamen utanç verici. Benimle duran tüm vekillere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bilango, sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, "Meclis'te bir gün bu sözleri duyacağımı düşünemezdim. Ama ırkçılık, bizi cumhuriyetin en prestijli yerlerinde bile yakalıyor. Beni dinleyen herkesi ırkçılık zehrine karşı koymaya çağırıyorum" dedi.

Fransa'da sol ve çevreci partilerden oluşan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (Nupes) de yazılı açıklamasında, Meclis Bürosunda de Fournas için en yüksek yaptırımı isteyecekleri kaydedildi.

De Fournas ise Boyun Eğmeyen Fransa milletvekillerinin manipülasyonuyla karşı karşıya kaldığını öne sürerek "Afrika'ya geri dönsün" cümlesiyle Bilango'yu değil; göçmen gemisini kastettiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)