Gezi Sözlüğü... Zafer: Gezi’nin henüz yazılmamış finali…

Gezi Direnişi'nin birinci yıldönümünde başbakan “A’dan Z’ye ne gerekiyorsa yapılacak” dedi ya, sağ olsun robokoplarımız her harfin üzerinde itinayla durarak ne gerekiyorsa sektirmeden yaptılar. Ama bu A’dan Z’ye meselesine fena taktım ben ve Gezi’nin bir lügatini çıkarmaya heves ettim.

Google Haberlere Abone ol

Önder Birol

Gezi Davası son günlerde yeniden gündeme oturdu. Direniş esprileri, genç ve yeni kavramları ile gerçek bir kolektif zeka örneği idi. Ben de sonradan bir "Gezi Sözlüğü" hazırlayıp Halkın Nabzı'ndaki köşemde yayınlamıştım. Aynı yazı Maymunun Kitabı'nda yer alıyor. Paylaşıyorum...

Gezi Direnişi'nin birinci yıldönümünde başbakan “A’dan Z’ye ne gerekiyorsa yapılacak” dedi ya, sağ olsun robokoplarımız her harfin üzerinde itinayla durarak ne gerekiyorsa sektirmeden yaptılar. Ama bu A’dan Z’ye meselesine fena taktım ben ve Gezi’nin bir lügatini çıkarmaya heves ettim. Dilbilimcilerimiz darılmasınlar, hayatımda ilk kez bir sözlük hazırlıyorum. Bu da son olur sanırım…

Gazete Duvar yazarları Gezi davasını değerlendiriyorGazete Duvar yazarları Gezi davasını değerlendiriyor

İşte benim A’dan Z’ye Gezi sözlüğüm…

A* Ağaç- Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde İstanbul diye cemal-i gül şehirlerden birinde Gezi diye bir diyar-ı nebatat varmış. Ol devr-i fetret ağaçları söküp Gezi’ye, tarz-ı Ottoman Topçu Kışlası dikme sevdası ile başlamış. Sonra şarktan garpten, maşuktan mağripten ‘kestürmezük ağaçları!” diye çığıran kız ve dahi kızanlar gelip çekirge sürüleri gibi istila etmişler Gezi denen o ağaçlık memaliği. Ol hikâye böyle zuhur etmiş. İstanbul semaları gaza bulanmış, amma ve lakin haşmetlü padişah efendüleri ne yapsa ne etse ağaçları söktürüp kışlayı diktirememiş o küfran yatağına. Rivayet odur ki, o gün bugündür, huzurunda kim ki ağaç lafzı etse kellesini vurdururmuş padişah.

B* Biber Gazı- Gezi’nin esas oğlanı… Portakallısı çıkmasaydı, sevmiştik bile…

C* Cop- Sahte delikanlı çubuğu. Yiğidi bozar.

Ç* Çarşı- Üç futbolcusunun adını bile yan yana getiremeyecek olan ben, bir ay boyunca ‘Beşiktaşlıyım’ diye dolaştım sağda solda.

D* Duvar yazıları- Gezi’nin gayriresmi arşivi… Mizahın zirve çağı… Benim favorim her daim “Mustafa Keser’in askerleriyiz.”

E* Ekoloji- Gezi’nin aysbergi… Bakanlar Kurulu böyle bir isyanın, böylesi bir entelektüel kavramdan türemiş olmasını hâlâ anlamaya çalıyor zannımca…

F* Forum- Gezi’nin en kullanışlı mirası… Yeni toplumun mayası…

G* Gaz maskesi- Bizimkisi bezdendi, büyük gazete muhabirlerinin havalı maskelerini hâlâ kıskanırım.

H* Haziran- Mayıs’ın rahle-i tedrisatından geçmiş, kafası bozuk isyan ayı...

I* Işık söndürme- Direnişin ev hali. Büyük anneler için en pratik eylem modeli. Tencere tavayla daha lezzetlidir.

İ* İşkence- Sokağa inen devlet. “Bize bunu yapıyorlarsa, yıllarca Kürtlere neler yapmamışlardır!” dedirten en politik hakikat.

J* Jargon- Gençleri dinlerken kendini yaşlı hissettiren şey. Gezi’nin genetik haritası…

K* Kırmızılı kadın- En masum, en insan, en dirençli, en estetik yanımız.

L* Limon- Talcid: in……………Limon: out

M* Marjinal- Gezi’de tuzla buz olan küresel yalan. Dışarı açılan özgürlük kapısı.

N* Namaz- Antikapitalist Müslümanlara saygı… Yalancı dindara, dürüst ateist tokadı…

O* Ortaklaşma- Para dışında her şey… Sokak çocukları bu yüzden Gezi bitsin istemedi.

Ö* Özgürlük- Gezi’de kol gezen salgın hastalık…

P* Piyano- Gezi düşmanlarının orada neden bulunduğunu hala anlayamadıkları şey.

R* RTE- Gezi direnişinin en uykusuz insanı. Duvar yazılarına toslamış büyük öfke…

S* Sırrı Süreyya Önder- “Öyle delikanlı olunmaz, böyle olunur”umuz. Gezi’nin Hopdediks’i…

Ş* Şehit- Ülkemin her yerinde fidandır şimdi onlar: ALİ İSMAİL KORKMAZ, MEHMET AYVALITAŞ, ABDULLAH CÖMERT, ETHEM SARISÜLÜK, MEDENİ YILDIRIM, AHMET ATAKAN, BERKİN ELVAN, MEHMET İSTİF…

T* Toma- Gazla karışık yağmur makinesi…

U* Uyku tulumu- Gezi’deki konfor…

Ü* Üç beş çapulcu- Başbakanın hesabına göre Gezi’ye katılan toplam nüfus.

V* Vali- O hâlâ sevimli olmaya çalışıyor.

Y* Y Gençliği- Bilgisayarıyla yapışık yaşayan, uzun tiratlardan sıkılan, her şeyi kafaya takmayan, kafasının tası atınca da Gezi gibi patlayan, devletin ve bizim arka odada unuttuklarımız…

Z* Zafer- Elini uzatsan yakalayacağını sandığını kristal küre… Gezi’nin henüz yazılmamış finali…