Türkiye’nin Leonard Cohen’i kim?

Belli ki liste uzun… En taze benzetmeyi iki gün evvel duydum. Kimdi hatırlamıyorum ama birisi Türkiye’nin Leonard Cohen’i Müslüm Gürses’tir diyordu. Malum, Müslüm’ün trajedilerle dolu hayatının anlatıldığı filmi vizyonda. O zaman biz de durumdan vazife çıkaralım ve iki babayı çizgiyle yan yana getirelim.

Google Haberlere Abone ol

Aydan Çelik

Leonard Cohen öleli 2 yıl olmuş.

Her ne kadar biz, tribünlerdekiler, onu 11 Kasım 2016’da öldü diye biliyorsak da, asıl ölüm tarihi 7 Kasım imiş. O arada sessiz sedasız defnedilmiş.

Acaba bu güne kadar kaç müzisyen için “O, Türkiye’nin Leonard Cohen’idir” denmiştir?

Mesela Mahzar Alanson…

Sonra Bülent Ortaçgil tabii.

Vedat Sakman… Neden olmasın?

Doğrudan duymadım ama eminim Mehmet Güreli için bu yakıştırmayı yapanlar çok olmuştur.

Ertuğrul Özkök, Mehmet Erdem’i benzetmiş mesela.

O oluyorsa, Teoman haydi haydi olur.

Onedio’cular Selami Şahin’i “Yeni neslin Leonard Cohen’i” diye selamlamışlar.

Belli ki liste uzun…

En taze benzetmeyi iki gün evvel duydum. Kimdi hatırlamıyorum ama birisi Türkiye’nin Leonard Cohen’i Müslüm Gürses’tir diyordu.

Malum, Müslüm’ün trajedilerle dolu hayatının anlatıldığı filmi vizyonda.

O zaman biz de durumdan vazife çıkaralım ve iki babayı çizgiyle yan yana getirelim.

Keşke…

Çizgiyle bir araya getirmek kolay.

Keşke bu iki çelebi gerçek hayatta da bir araya gelselerdi. Beraberce Everybody Knows’u söyleselerdi.

Şahane olmaz mıydı?

“Herkes biliyor

geminin su aldığını,

herkes biliyor

kaptanın yalan söylediğini,

herkes biliyor

zarların hileli olduğunu.”   

Son an eklemesi:

Aziz dostum Murat Meriç hatırlattı. Aslında Müslüm Gürses, Cohen şarkısı söylemiş.

Murathan Mungan’ın seçtiği, onun seslendirdiği şarkılardan müteşekkil “Aşk Tesadüfleri Sever” albümündeki İstanbul’a Elveda, Cohen’in “Alexandra Leaving”inin “aranjmanı” imiş. Türkçe sözlerini Barış Pirhasan yazmış.

İşte linkleri:

https://www.youtube.com/watch?v=3gsZQmxwbtc&fbclid=IwAR3BlWgGJQj6Qf1sOkCJ_G7uD_lRTYPosDGOR1KaGkX7C7hgGoZuAUObdEM

https://www.youtube.com/watch?v=jbGsEV5yvns