Hak savunucusu arkadaşlarımız tecritte

Dertleri sadece insan haklarını savunmak olan bu insanları ailelerine bilgi vermeyerek, avukatlarına erişimlerini kısıtlayarak, yani 24 saat tecrit ederek bu ülkenin güvenliğinin sağlanmayacağını herkes bilir de bilmezlikten gelir.

Google Haberlere Abone ol

Feray Salman

Benim, işlerimi bitirememem nedeniyle katılamadığım toplantıyı bir savcı, "devletin güvenliğine" tehdit oluşturduğu kanısına varıp soruşturma açmış. Birbirinden güzel, barış yanlısı, insan hakları, eşitlik ve adalet savunucusu 11 kişiyi gözaltına aldılar. Hiçbirimizin haberi olmadı, akşam saat 10'a kadar.

Uzun zamandır böyle bir toplantı yapmayı düşünüyorduk insan hakları savunucuları olarak. İnsan hakları savunucusu olsak da biz de yoruluruz, birileri de bizi dinlesin isteriz, öğrenmek isteriz zor zamanlarda etkili savunuculuk yapmak nasıl mümkündür diye. Biz bu yoğun gündemin içinde zar zor bir tarih bulmuştuk hepimizin katılabileceği. Buna rağmen ben katılamadım. Keşke ben de orada olsaydım.

İlknur'u tanır mısınız? Tanımayanlar eksik kalmış sayılır. Eşitlik ve yol arkadaşlığı adına ne öğrendiysem ondan öğrendim. Şimdi gözaltında...

Nalan, bütün zorluklara göğüs germiş, İzmir Barosu'nun İşkenceyi Önleme Komisyonu'na can vermiş, yorulsa da direnen, adaletin kapılarını zorlayan, yılmadan çalışan arkadaşım şimdi gözaltında...

Özlem nasıl yürekli, nasıl heyecanlı, nasıl yetenekli bilir misiniz? Zor zamanların yoldaşıdır. Hakikidir. Hakikatin peşinden gitmeyi ister. Ama yoğurt da yapar. Arkadaşını kucaklamayı da bilir. Bu gece gözaltında...

Nejat benim sevgili dostum, insan hakları mücadelesinde kendisinden çok şey öğrendiğim, bilgisine hayran kaldığım, yıldığını hiç görmediğim yol arkadaşım şimdi gözaltında...

Günal'ı 1990'ların sonunda tanıdım. Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni ilk çalışanlardan ve Türkiye'nin UCM'ye katılımı için çok çaba sarf etti, nefret suçlarıyla ilgili çalışmaları ilk başlatanlardan oldu, son derece nitelikli bir akademisyen olarak hayatını sürdürürken haksız yere ihraç edildi, O da şu anda gözaltında...

İdil'i önce HYD'de sonra UAÖ de tanıdım. Son zamanlarda yorulmuştu, dinlenmeye ihtiyacı vardı, tam da biraz kendine bakma fırsatını bulmuştu, ama şimdi gözaltında.

Veli gencecik, hevesli, bir o kadar da bilgili, insan hakları savunucularının yeni kuşağından. Sohbetini dinleseniz bırakamazsınız, ama şimdi yoksun kaldık çünkü o da gözaltında.

Gidebileydim toplantıya Şeyhmuz ile de tanışacaktım. Diyarbakır Barosu'ndaki arkadaşları sevgiyle bahsediyor kendisinden. Şimdi gözaltında...

Peter'i tanımıyorum ama Ali Garawi ile bir kez yemekli bir sohbetine katıldım. Müthiş bir derinlik... Şimdi gözaltında...

Uyku yok bu gece, pek çok gece gibi. Dertleri sadece insan haklarını savunmak olan bu insanları ailelerine bilgi vermeyerek, avukatlarına erişimlerini kısıtlayarak, yani 24 saat tecrit ederek bu ülkenin güvenliğinin sağlanmayacağını herkes bilir de bilmezlikten gelir.

En kısa zamanda özgürlüklerine kavuşabilmeleri için biraz daha gayret..