Floyd'un ölümüne 'kaza' diyen emekli polisin eski evine domuz kafası bırakıldı

ABD'de George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili yargılanan Derek Chauvin lehine ifade veren ve Floyd'un ölümüne 'kaza' diyen emekli polisin eski evinin kapısına domuz kafası bırakıldı.

Barry Brodd
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de George Floyd'un geçtiğimiz yıl öldürülmesiyle ilgili 'ikinci ve üçüncü derece cinayet' suçlarından yargılanan eski polis Derek Chauvin'in davasında, Chauvin lehine tanıklık yapan Barry Brodd isimli emekli polisin eski evinin kapısına domuz kafası bırakıldı. Floyd'un ölümünün 'kaza' olduğunu ileri süren Brodd'un, Kaliforniya eyaletinin Santa Rosa kentindeki eski evinin girişine de kan sürüldüğü belirtildi. 

Brodd'un 'birkaç yıldır o evde yaşamadığını' söyleyen polis yetkilileri, söz konusu evin Brodd'un eski ikametgahı olduğunu aktardı. Açıklamada, "Brodd, birkaç yıldır o konutta yaşamıyor ve artık Kaliforniya'da ikamet etmiyor" denildi.

'HEYKEL KANA BULANDI'

Polis, Santa Rosa'daki evin önüne domuz kafası bırakan kişilerin daha sonra kent meydanında bulunan alışveriş merkezine de saldırdığını söyledi. Alışveriş merkezinin önündeki heykelin 'domuz kanına bulandığını' aktaran yetkililer, saldırganların heykelin önüne domuz resmi koyduğunu ifade etti.

'MAKUL GÜÇ UYGULANDIĞINI' SAVUNDU

Dört gün önce Chauvin lehine ifade veren Brodd, Floyd'un boğazına dakikalar boyunca diziyle bastıran Chauvin'in 'ölümcül güç kullanmadığını' savunmuş, 'tarafsız bir şekilde hareket ettiğini ve makul güç uyguladığını' ileri sürmüştü. Brodd, "[Floyd'un ölümü] Ölümcül güç kaynaklı değildi, bir kaza sonucuydu" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)