Floyd davasında eski polis Chauvin'in amiri konuştu: Güç kullanmayı kesmeliydi

ABD'de George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili yargılanan eski polis Derek Chauvin'in davasının dördüncü gününde, Chauvin'in amiri David Pleoger ile Floyd'un kız arkadaşı Courteney Ross dinlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de George Floyd'un geçtiğimiz yıl öldürülmesiyle ilgili 'ikinci ve üçüncü derece cinayet' suçlarından yargılanan eski polis Derek Chauvin'in davasında, 25 Mayıs 2020 günü Floyd'un hastaneye kaldırılmasından kısa süre sonra olay yerine gelen Chauvin'in amiri Çavuş David Pleoger dinlendi. Pleoger, Floyd'un boynuna dokuz dakika boyunca diziyle bastıran Chauvin'in 'güç kullanmayı kesmesi gerektiğini' söyledi, "Floyd artık polislere herhangi bir direniş göstermediğinde, güç kullanmayı sona erdirebilirlerdi" dedi. 

Duruşmanın dördüncü günüde, Floyd'un kız arkadaşı Courteney Ross da tanık koltuğuna oturdu. Floyd'un, opioid bağımlılığı olduğunu söyleyen Ross, "İkimiz de bağımlıydık ve bunu defalarca aşmaya çalıştık" dedi. Ross, Floyd'un geçirdiği sakatlıklar ve spor yaralanmaları nedeniyle vücutta morfin benzeri etki gösteren opioidleri kullandığını belirtti. Chauvin'in savunma ekibi, Floyd'un aşırı doz uyuşturucu nedeniyle kalbinin durduğunu savunmuş ancak otopsi raporunda vücudunda bulunan miktarın ölüme sebebiyet vermeyeceği kaydedilmişti.

'ORADA ÖLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNDÜM'

Floyd’a olay anında ilk müdahaleyi yapan ambulans sağlık görevlisi Derek Smith de Minneapolis şehrindeki Hennepin Bölge Mahkemesinde görülen davada dinlendi. Olay yerine vardıklarında, Floyd'un başında üç polis memuru gördüğünü ancak kimsenin yardım etmediğini söyledi. Floyd’un hareket etmediğini, nefes almadığını ve nabzının atmadığını aktaran Smith, "Onun orada öldüğünü düşündüm" dedi.

'POLİS NEZARETİNDE ÖLDÜĞÜNÜN FARKINDAYDIM'

Acil müdahale ekibinden itfaiye şefi Jeremy Norton ise, olay yerine ulaştıklarında gördüklerinin 'umut verici olmadığını' söyledi. "Sedyede yatan tepkisiz bir bedendi" diyen Norton, Floyd'u hastaneye götüren ambulansı takip ettiğini ve daha sonra amirlerine yaşadıklarını anlattığını aktardı. Norton, "Polis nezaretinde Floyd'un öldürüldüğünün farkındaydım ve yetkili kişilere haber vermeleri için amirlerimle konuşmak istedim" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)