Finlandiya: Türkiye'nin iade taleplerinde hukukun üstünlüğü korunacak

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Meclis Başkanı Matti Vanhanen, Türkiye'nin "terör" gerekçesiyle iade talepleriyle ilgili "hukukun üstünlüğü" ilkesinin korunacağını vurguladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Finlandiya Meclis Başkanı Matti Vanhanen ve Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye'nin "terör" gerekçesiyle iadesini istediği kişilerle ilgili "hukukun üstünlüğü" ilkesinin muhafaza edileceği mesajları verdi.

Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye konuşan Meclis Başkanı Vanhanen, Türkiye'nin iade talepleriyle ilgili "Türkiye, hukukun üstünlüğüyle ilgili konularda siyasi olarak tavrımızı değiştirmeyeceğimizi anlamalıdır. Masum insanlar başka bir ülkeye iade edilmez, özellikle de gerekçe gösterilmeden hapse atılma veya mahkum edilme riski varsa. Silah ihracatı gibi en pratik konularda ise Türkiye'nin tam olarak ne beklediğini öğrenmemiz gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin veto etme tehditlerine rağmen Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusu konusunda endişelenmediğini belirten Vahnanen, Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunun kesinlikle uygulanacağını savundu: "Evet, bu kesin. Daha önceki NATO üyelik süreçleri en az dört ay, bazıları ise bir yıldan fazla sürdü. Bunu zaman gösterecek."

Türkiye'nin taleplerini bir an önce öğrenmek istediklerini kaydeden Finlandiya Meclis Başkanı, iki ülke arasında olası bir çatışmadan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Vanhanen, "Finlandiya ile İsveç arasındaki bağ güçlü. Bunu kesinlikle kırmayacağız; ortaklarımızı terk etmeyeceğiz" dedi.

YLE'nin haberine göre, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da iadesi istenen kişilerle ilgili "hukukun üstünlüğü" ilkesini hatırlattı. "Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim" diyen Haavisto, Türkiye'ye PKK'yle bağlantılı kişilerin "daha yakından izleneceği" konusunda güvence verilebileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Haavisto, "Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa'da 'terör örgütü' listesinde. Finlandiya topraklarında olası terör hazırlığına izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir" diye konuştu. Finlandiya'nın iadesi istenen kişilerle ilgili "hukukun üstünlüğü" ilkesini ihlal etmeyeceğini belirten Haavisto, "Siyasi kararlar yargı sisteminin işleyişini etkileyemez. Bu temel bir ilkedir" dedi. (DIŞ HABERLER)