Fındığı don vurdu: Büyük bir afet ile karşı karşıyayız

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, aşırı soğukların neden olduğu dondan zarar gören fındık bahçelerini gezdi. Adıgüzel, "Büyük bir afet ile karşı karşıyayız. Tüm fındık bölgesine meteor düşmüş gibi. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. İnanılmaz bir şey. Bahçelerde yapılan tespitlerde 100 yanık var. Coğrafyamızın her tarafından çığlık yükseliyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ORDU - Karadeniz Bölgesi'nde son günlerde yaşanan soğuk hava nedeniyle meydana gelen don olayı fındık bahçelerinde büyük zarar verdi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık bahçelerinde yüzde 32 ile yüzde 100 arasında zarar meydana geldiğini söyledi.

CHP'li Adıgüzel, Ordu’nun İkizce ilçesinde, don olayından zarar gören üreticilerle buluşarak sorunları dinledi.

'HER TARAFTAN ÇIĞLIK YÜKSELİYOR'

Üreticilerle birlikte fındık bahçelerini gezen ve meydana gelen zararı inceleyen Adıgüzel, sigorta şirketlerinin tespitlerinin doğru yapılması ve vatandaşın zararının tazmin edilmesi için hükümeti göreve çağırdı. Adıgüzel, "Büyük bir afet ile karşı karşıyayız. Tüm fındık bölgesine meteor düşmüş gibi. Fındıktaki don zararını göstermek için her yerden çağrılar geliyor. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. İnanılmaz bir şey. Bahçelerde yapılan tespitlerde 100 yanık var. TARSİM görevlileri zaten 97 vermiş, 100 vermiş. 200-700 rakım arasında 32 ile 100 arası, ağırlıklı olarak yüzde 80'in üzerinde yanık tespitleri var. Her yer böyle. Coğrafyamızın her tarafından çığlık yükseliyor. Hükümeti de buradaki vatandaşın zararını bir an önce tazmini konusunda adım atmaya çağırıyorum. Bu üretici her zaman devletine baktı. Devlet de bu yıl üreticiye bakacak" diye konuştu.

'BU YIL FINDIK OLMAYACAK'

Sigorta yaptıran üreticilerin zararlarının karşılanmasını gerektiğini dile getiren Adıgüzel, tespitlerin doğru yapılmasını vurguladı. Üreticileri uyaran Adıgüzel, "Yüzde 80-90 yanık olan yere daha aşağıda zarar tespit yapılmak istendiği bilgileri geliyor. İmza atmayın, bilirkişi isteyin, hukuki yollardan hakkınızı arayın, bize de bildirin kardeşim. Herkes işini doğru yapacak. TARSİM görevlileri de doğru yapacak ve vatandaşın hakkını ödeyecek. Biz de bunu TBMM'de, medyada, gereken her yerde dile getireceğiz. Hakikaten burada bir felaket yaşanıyor. Türkiye'nin 1 numaralı tarım ihraç ürünü bu yıl tamamen zarar görmüştür. Daha mart ayındayız. Bundan sonraki dönemde de ilave koşulların kalan az sayıdaki ürüne de zarar vermesi olasıdır. Bu yıl ürün alamayacak üreticiye acilen ilave desteklemelerin planlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı. (DUVAR)