Filistin'i desteklediği için kovulmuştu: Kamu denetçisi 'haksızlık' dedi

Filistin'i destekleyen paylaşımlarının ardından görevden alınan ABC Radyosu sunucusu Antoinette Lattouf'un, haksız olarak görevinden alındığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avustralya'da kamu denetçisi Adil Çalışma Komisyonu (FWC), Filistin'i destekleyen paylaşımları gerekçe gösterilerek işten çıkartılan Avustralya Yayın Kuruluşu'nun (ABC) eski çalışanı Antoinette Lattouf'un haksız olarak görevinden alındığını bildirdi. Kendilerine başvuran radyo sunucusu Lattouf'un durumunu inceleyen FWC, ABC'nin "işten çıkartılmadı" savunmasının doğru olmadığı sonucuna ulaştı. 

AA'nın aktardığına göre FWC Başkan Yardımcısı Gerard Boyce, karara ilişkin yaptığı açıklamada, Lattouf'un ABC'nin girişimleriyle bilinçli bir şekilde işten çıkartıldığını belirterek, "ABC, çalışanın açıklama yaptığı elektronik postaya dahi cevap vermedi" ifadelerine yer verdi.

'HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM'

İşten çıkartılmasının "haksız" olduğunu ve prosedürlere uygun yapılmadığını savunan Lattouf, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, komisyonun kararından memnuniyet duyduğunu aktardı. Lattouf, "ABC'nin bizzat aldığı karar doğrultusunda işten çıkartılmaktan dolayı hayal kırıklığı yaşıyorum. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün açlığın savaş aracı olarak kullanıldığına dair bir raporunu paylaşmıştım" dedi. 

FWC kararının ardından Federal Mahkeme'ye intikal eden süreç kapsamında Lattouf, "haksız" sebeplerle işten çıkartıldığı için yasal masraflarının ödenmesini talep ediyor. Bu arada, ABC de savunmasında Lattouf'un sözleşme kapsamındaki ödemelerinin yapıldığı ve bu bağlamda da "işten çıkartılmadığını" belirtiyor.

Ne olmuştu?

ABC Radyosu'nda sunuculuk yapan Lattouf, sosyal medya hesabında, Filistin'i destekleyen paylaşımlar yapmasının ardından 20 Aralık 2023'te işten çıkarılmıştı. ABC'den bir sözcü, o dönem yaptığı açıklamada, kısa süreli bir sözleşmeyle çalışan Lattouf'un kalan mesaisine devam etmeyeceğini dile getirmişti.

The Age gazetesi, Lattouf'un Filistin'e destek veren paylaşımlarının ardından kovulmasına ilişkin WhatsApp mesajlarına ulaşmıştı. İsrail yanlısı lobi "İsrail İçin Avukatlar" isimli gruptan sızdırılan mesajlar, grup üyelerinin, Lattouf'u görevden alması için ABC Başkanı Ita Buttrose ve Genel Müdür David Anderson'a koordineli şekilde mektuplar yazdığını, aksi takdirde yasal işlem başlatılacağı yönünde tehditlerde bulunduğunu göstermişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Etiketler filistin abc avustralya