Fidan ve Blinken zirve öncesi 'NATO genişlemesi'ni görüştü

Dışişleri Bakanlığı, Hakan Fidan ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın NATO Liderler Zirvesi öncesi bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, 11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi öncesinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın telefonda görüştüğünü açıkladı. Bakanlığın açıklamasında, Fidan'ın ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede NATO genişlemesi ve Vilnius'ta yapılacak NATO Liderler Zirvesi'nin ele alındığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, NATO genişlemesi ve Vilnius'ta yapılacak NATO Liderler Zirvesi ele alınmıştır" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı adına açıklama yapan Sözcü Matthew Miller da telefon görüşmesinde Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin son gelişmelerin ele alındığını aktardı. Blinken'ın 'İsveç'in resmi olarak NATO'ya üye olmasının ve Türkiye ile ABD'nin uzun süreli savunma işbirliğini daha da güçlendirme zamanının geldiğini' söylediği belirtildi.

ERDOĞAN VE BIDEN DA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 8 Temmuz'da da ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefon görüşmesi yapmış, görüşmede NATO'nun genişlemesi, Vilnius’ta yapılacak NATO Liderler Zirvesi, Suriye’ye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) sınır ötesi yardım mekanizmasının süresinin uzatılması ve Ukrayna’daki son gelişmelerin ele alındığı açıklanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Litvanya’da yapılacak olan NATO zirvesi öncesi dün ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Ukrayna'nın NATO'daki konumu, İsveç'in NATO üyeliği ile F-16'ların teslimi başlıkları gündeme geldi. (DIŞ HABERLER)