Fenerbahçe'den Ümit Özdağ'a 'Gustavo' tepkisi: Kabul edilemezdir

Fenerbahçe, Brezilyalı futbolcusu Luis Gustavo'nun yer aldığı mülteci karşıtı bir videoyu paylaşan Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'a tepki göstererek, "Geri adım atılmasını bekliyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fenerbahçe, sosyal medyada Brezilyalı orta saha oyuncusu Luis Gustavo ile ilgili yapılan bir videonun Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ tarafından paylaşılmasına tepki gösterdi.

Söz konusu videoda yıllık maaşının yüksek olduğu öne sürülerek takımdan ayrılması istenen Gustavo'nun, mültecilerle ilgili ırkçı söylemleriyle tanınan Ümit Özdağ tarafından "mancınıkla" Brezilya'ya geri gönderilmesi işleniyordu.

Videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Özdağ, "Günaydın Türkiye. Güveniniz için teşekkürler. Ve güvenmekte haklısınız. Zafer Partisi 10 milyon sığınmacı geri yollama konusunda irade ve planı olan tek parti. Şehirlerimizin daha güvenli olması, 100 milyar dolar daha harcamamak, iç savaş yaşamamak için Zafer Partisi" ifadelerini kullanmıştı.

'ADININ KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZDİR'

Özdağ'ın paylaşımına tepki gösteren Fenerbahçe ise yaptığı yazılı açıklamada, "Kulübümüzün ve sözleşmesi devam eden, üç yıldır formamıza saygıyla, sorumlulukla hizmet eden, takımımızın kaptanlığını yapmış bir futbolcusunun adının kullanılması, ima edilmesi kabul edilemezdir" dedi.

'GERİ ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ'

Sarı-lacivertli kulüpten videoya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"Daha önce pek çok kez vurguladığımız bir gerçeği bir kez daha en açık haliyle dile getirmek istiyoruz ki; Fenerbahçe Spor Kulübü siyaset üstü bir konumdadır. Zorla içine çekilmediği sürece hiçbir siyasi sürecin, konunun ve gündemin bir parçası olmamıştır ve olmayacaktır.

Bu gerçekten hareketle Sayın Özdağ’dan, futbolcumuza ve kulübümüze yapılan bu yaklaşımdan geri adım atılmasını beklediğimizi vurguluyor; kulübümüzün hiçbir siyasi gündeme dâhil edilmemesini rica ediyoruz."

ÖZDAĞ: ŞAŞIRDIM

Fenerbahçe'nin açıklamasına yanıt veren Ümit Özdağ ise, "Fenerbahçe alıntıladığım, 2 gün önce yayınlanan bu komik animasyon ile ilgili açıklama yapmış. Doğrusu şaşırdım. Burada önemli olan Türk halkının sığınmacıları “Gönderme” konusunda kime güven duyduğudur. Benim açıklamamda futbol/futbolcu ile ilgili tek ifade yok. Gülümsemeyi unutmayın" dedi.

Açıklamaların ardından sosyal medyada trend olan Gustavo hakkında 150 bine yakın paylaşımda bulunuldu. (HABER MERKEZİ)