FBI, sağcı milis grubu 'Oath Keepers'ın liderini gözaltına aldı

FBI, Kongre baskını soruşturması kapsamında milis grubu Oath Keepers'ın kurucusu Steward Rhodes'u gözaltına aldı.

Stewart Rhodes, 10 Ekim 2019'da dönemin ABD Başkanı Trump'ın düzenlediği mitingden ayrılırken (Fotoğraf: Jim Urquhart/Reuters)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de 6 Ocak 2021'deki Kongre baskını soruşturmasında Federal Soruşturma Bürosu (FBI), “isyana teşvik eden komplo kurmak” ile suçlanan “Oath Keepers” isimli sağcı milis grubunun kurucusu ve lideri Steward Rhodes'u gözaltına aldı.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Washington DC Federal Mahkemesi'ndeki jürinin dün, aralarında 56 yaşındaki Rhodes'un da bulunduğu 11 kişiyi “isyana teşvik eden komplo kurmak” ile suçladığını duyurdu.

Açıklamada, Rhodes'un yanı sıra 63 yaşındaki Edward Vallejo'nun da bugün Arizona eyaletine bağlı Phoenix kentinde gözaltına alındığı aktarıldı.

ABD yasalarına göre “isyana teşvik eden komplo kurma” suçlaması yöneltilen kişiler 20 yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

NE OLMUŞTU?

Seçimlere hile karıştırıldığı iddia eden eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 Ocak 2021'de düzenlendiği mitingin ardından, Trump destekçileri ve sağcı gruplar ABD Kongresi'ni basmıştı.

Baskın sırasında, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapılıyordu. Baskında 1'i polis 5 ölmüştü. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Trump ise Şubat 2021'de Senato'daki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.

Komite, bugüne kadar Trump'a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, bu çağrılara uymayan Trump'ın eski Danışmanı Steve Bannon ve eski Özel Kalemi Mark Meadows ise "Kongreyi tahkir" ile suçlanmıştı. (DUVAR-AA)