Fatma Altınmakas 'aile kararıyla' katledilmiş

Fatma Altınmakas'ın öldürülmesine ilişkin davada Sinan Altınmakas 'tanık' sıfatıyla dinlendi. Sinan Altınmakas cinayetin "aile büyüklerinden alınan emirle" gerçekleştirildiğini anlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muş’un Malazgirt ilçesinde, kayınbiraderinin tecavüze uğrayan ve şikayetçi olduktan sonra eşi Kazım Altınmakas tarafından katledilen Fatma Altınmakas cinayetine ilişkin davanın ilk duruşması görüldü.

Ağrı'nın Patnos ilçesinde bulunan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Fatma Altınmakas’ın aile avukatları hazır bulundu. Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen tutuklu sanık Kazım Altınmakas, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

SANIK İFADE DEĞİŞTİRDİ

Daha önce savcılıkta Fatma Altınmakas'ı "nasıl olduğunu bilmeden" öldürdüğünü ileri süren sanık Kazım Altınmakas savunmasında bu kez silahın Fatma’nın elinde almaya çalıştığı sırada ateş aldığını söyledi.

Sanık Altınmakas'ın ardından tanıklar dinlendi. Tanık Fatma Ayaz, sanık Altınmakas'ın kardeşi Sinan Altınmakas’ın Fatma’yı çocukları ile tehdit ederek tecavüz ettiğini söyledi.

SİSTEMATİK TECAVÜZE MARUZ KALDI

Daha sonra sanık Altınmakas'ın yeğeni Kader Akar tanık olarak dinlendi. Akar, cinayetin yaşandığı gün sanık Kazım Altınmakas’ın içeriye gelerek Fatma’ya 2 el ateş ederek öldürdüğünü söyledi. Akar, Sinan Altınmakas’ın Fatma’ya sürekli tehdit içerikli mesajlar gönderdiğini ve bu mesajların kendisinin de gördüğünü ifade etti. Akar, Fatma’nın sistematik bir şekilde Sinan Altınmakas’ın tecavüzüne maruz kaldığını belirtti.

Ardından Fatma'ya tecavüz ettiği belirtilen Sinan Altınmakas tanık sıfatıyla dinlendi. Tecavüz suçlamasını reddeden Sinan Altınmakas, “Kazım abim beni aradı ve eşini öldüreceğini söyledi. Ben de öldürmemesini ve babasının evine götürmesini söyledim. Abim bu cinayeti tek başına aldığı kararla işlemedi. Cezaevinde onun görüşüne gittiğimde birçok aile büyüğünden aldığı emirle eşini öldürdüğünü söyledi. Bunlar toplantı yapmışlar ve bu karar alınmış” şeklinde beyanda bulundu.

‘TOPLUMSAL BİR CİNAYET’

Fatma'nın avukatlığını yapan ağabeyi Mir Bedirhan Ayaz ise, iddianamenin yetersiz olduğunu ve cinayetten sadece bir kişinin yargılanmaması gerektiğine dikkati çekti. Cinayeti “toplumsal bir cinayet” olarak tanımlayan Ayaz, Fatma'nın ilk yaptığı suç duyurusunda beyanlarının esas alınmamasından kaynaklı böylesi bir cinayetin yaşandığını ifade etti.

Mahkeme heyeti, sanık Kazım Altınmakas’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 6 Mayıs'a erteledi. (MA)