YAZARLAR

Fatih Tekke’nin iki cümlelik taktiği lideri değiştirdi

Fenerbahçe bu sezon deplasmanda sadece 2 puan kaybetti, Kadıköy’de ise bu beraberlikle birlikte 9 puan bırakmış oldu. Sezon sonunda puan durumu nasıl şekillenir bilinmez ama stresli haftalar yaklaşırken Fenerbahçe’nin Kadıköy’de kaybettiği puanları arayacağı kesin.

Alanyaspor teknik direktörü Fatih Tekke, maç önü röportajında Fenerbahçe’ye karşı taktiklerini, “Önde baskı yapacağız. Topu kendi kalemizden uzak tutmaya çalışacağız” diye anlatmıştı. Bu iki cümlelik taktik, sarı lacivertlilerin Kadıköy’deki maçı 12’nci dakikadan son düdüğe kadar stresli şekilde izlemesine yetti.

Galatasaray’ın kayıpsız geçtiği haftada Fenerbahçe, kendi sahasında küme düşme hattının 1 puan üzerindeki Alanyaspor’u konuk etti. Fenerbahçe’nin 11’inde Fred dışında eksik isim yoktu. Sezonun ilk yarısında oynadığı maçları domine eden, bol gollü galibiyetler alan takım sahadaydı. Ama son haftalarda oyunda yaşanan düşüş bu maçta da devam etti.

KADIKÖY GERİLİMİ

Sarı lacivertliler, Tekke’nin maçtan önce söylediği gibi, savunmadan topla çıkarken Alanyaspor’un presiyle karşılaştılar. 12’nci dakikada Alanya kalesinden gelen uzun topu kendi yarı sahasında kontrol eden Ferdi, bir anda kendini 3 Alanyasporlunun arasında buldu. Ferdi’den topu kapan Alanyasporlular ceza sahasına da hızlı şekilde girdiler ve 4’e 3 yakaladıkları defans hattını delerek golü buldular.

Sonrası, Kadıköy’de yıllardır izlediğimiz tarzda bir gerilim filmine döndü. Hem tribünlerde hem takımda 12’nci dakikada bile olsa geriye düşmüş olmak panik havası yarattı. Alanyaspor, ilk yarının kalan bölümünde topu sarı lacivertlilere bırakarak kendi yarı sahasına çekildi. Sarı lacivertliler yüzde 70 topla oynama oranına ulaştığı, 300’den fazla pas yaptığı ilk yarıyı net bir gol pozisyonu üretemeden tamamladı.

İlk yarıda erken yenen gol ne kadar moral bozduysa ikinci yarının başında erken gelen gol de o kadar ateşledi Fenerbahçe’yi. Yakalanan tempoyla 59’da ikinci gol de gelmişti ki Alanyaspor 4 dakika sonra cevap vererek skoru eşitledi. Maçın kalan bölümünde net pozisyonlar üretse de Alanyaspor kalecisi Ertuğrul’u aşamayan sarı lacivertliler, şampiyonluk yarışında, 2 puan daha bırakmış oldu.

FENER YERİNDE SAYIYOR

Fenerbahçe’nin sezon başında ligi domine eden oyununun panzehiri uzun süredir bulunmuş durumda. Önde baskı yapmak ve kendi ceza sahasını kalabalık tutmak sarı lacivertlilerin işini zorlaştırmaya yetiyor. İsmail Kartal’ın, bu karşı oyuna karşı yeni çözümler geliştirmesi gerektiğini daha önce söylemiştik. Ama görünen o ki Fenerbahçe’nin oyunu aynı kalırken rakipleri Fenerbahçe’ye karşı oynanması gereken oyunu geliştirmişler.

Alanyaspor bugün rakip kaleye iki kere gitti, ikisinde de golü buldu. Süper Lig'de ilk 11 çıktığı 14 maçta sadece 1 gol atan Augusto, bugün Fenerbahçe filelerine 2 gol birden bıraktı. Bunlar belki nadiren ortaya çıkacak istatistikler, ama bir de sahada izlediğimiz oyun var.

Sarı lacivertlilere karşı ceza sahasını kalabalık savunan takımlar genelde kanatlarda Tadic’in ya da Cengiz’in topla buluşmasına müsaade ediyorlardı, oradan gelen ortaları yine ceza sahasında öldürüyorlardı. Tekke’nin takımı ise hem ceza sahasını kalabalık savundu hem kanatlarda da sayısal çoğunluğu kaptırmayacak şekilde rakibini karşıladı ve ikisinin aynı anda yapılabileceğini gösterdi.

Fenerbahçe’ye zorluk çıkarmak için önde basan takımlar daha önce bu pres sonucu kaptıkları toplardan skor üretememişlerdi. Zaten amaç da skor üretmekten çok Fenerbahçe savunmasından gelen dikine paslarını engellemekti. Ama bugün Tekke’nin öğrencileri, ilk golde skor bularak bunun da mümkün olduğunu ortaya koydu. Ayrıca ikinci golde de kendi savunmalarında topla çıkarak Fenerbahçe’ni presini kırdılar ve baskı altındayken sarı lacivertlilere nasıl gol atılacağını derslik bir şekilde izlettiler.

İSMAİL-KRUNİC İKİLİSİ YETMİYOR

Fenerbahçe tarafına bakacak olursak, Fred’siz geçen 4’üncü maçta da merkezde sorunlar yaşandı. İsmail-Krunic ikilisi 4’üncü kez birlikte 11 çıktı. İsmail Kartal, bugün Krunic’i savunmanın önünde oyun kurucu gibi değerlendirirken İsmail Yüksek’i daha ileride bir pres gücü olarak konumlandırdı.

Kadıköy’de oyunun rakip yarı sahaya yığılacağı düşünüldüğünde tek 6 numara ile çıkmak mantıklı gözükebilir. Ama yine de hatlar arasının bu kadar kopuk olmasının gerekçesi olamaz. İlk golde Ferdi’nin yaptığı top kaybının ardından 4 Alanyasporlu, 25-30 saniye boyunca 3 Fenerbahçeli savunmacıya karşı gol aradı, bu sürede ne Krunic ne başka bir oyuncu savunmaya desteğe gelemedi.

Yenilen ikinci golde de İsmail Yüksek, savunmadan topla çıkan Alanyaspor’un 6 numarasına pres yapmak için rakip ceza sahasının önüne kadar gitmişti. Geride olunan dakikalarda bu yüksek baskı anlaşılabilir ama skor alındıktan sonra İsmail’in rakip ceza sahası önüne prese gitmesine gerek var mıydı? İsmail üçüncü bölgede pres yapmayıp ikinci bölgede pozisyonunu korusa muhtemelen beraberlik golü de yenilmeyebilirdi.

ÇARE KADIOĞLU

İsmail’in üçüncü bölgedeki top kullanımı da ayrı tartışma konusu. Takımın fizik olarak en iyi durumdaki oyuncularından birisi İsmail, maç içinde presle birçok top da kazandı. Ama üçüncü bölgede topla buluştuğunda ya yanlış tercihler yaptı ya da isabetsiz paslar attı. İkinci bölgede ne kadar verimliyse üçüncü bölgede o kadar top kaybı yaptı.

Fenerbahçe’nin kapanan takımlara karşı rakip ceza sahası çevresinde kalabalıklaşması şart, çünkü dar alanda fark yaratacak kalitede bir yıldızı yok. Ama bu kalabalık ataklarda kilit pası atacak oyuncu İsmail olmamalı. Örneğin Fenerbahçe’nin ikinci golünde ortayı yapan Mert Müldür’e pas, ceza sahası önünde topla buluşan Ferdi’den gelmişti. Ferdi de Mert Müldür de içe kat ettiklerinde çizgiye indiklerindeki kadar tehlike yaratma potansiyeline sahipler. Bu iki isime farklı roller verilmesi, kalabalık ceza sahalarına karşı Fenerbahçe’nin yeni çözümü olabilir.

Tadic ve Dzeko da bugün uzun bir aradan sonra gol atarak kendilerinden beklenen skor katkısını verdiler. Ancak takım savunmasında gösterilen zafiyetler bugün sarı lacivertlileri 3 puandan etti.

Fenerbahçe bu sezon deplasmanda sadece 2 puan kaybetti, Kadıköy’de ise bu beraberlikle birlikte 9 puan bırakmış oldu. Sezon sonunda puan durumu nasıl şekillenir bilinmez ama stresli haftalar yaklaşırken Fenerbahçe’nin Kadıköy’de kaybettiği puanları arayacağı kesin.