Faşizm nedir?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Meclis'teki konuşması nedense aklıma bir fıkrayı getirdi. Adolf Hitler, iktidara gelmiş, ortalıkta bir “faşizm” lafı dolaşıyor...

Google Haberlere Abone ol

Meclis'te 2023 yılı bütçesini sunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Milli muharip uçağın, Kızılelma'nın, yeni tip denizaltılarımızın, SİBER füzemizin, çıkarma gemisinin bütçesidir" diye konuşunca, nedense aklıma bir fıkra geldi.

Olay Almanya’da geçiyor!..

Adolf Hitler, iktidara gelmiş, ortalıkta bir “faşizm” lafı dolaşıyor; “Faşizm iktidara geldi”, “faşizm bizi kurtaracak”, “faşizm bizi dünya lideri yapacak”. vs. vs.

Ülkenin ücra bir köyünde ise köylüler toplanmış, faşizmi tartışıyor; “Şu faşizm dedikleri ne acaba?”, “Bu faşizm bize ne sağlayacak?” diye. Her kafadan bir ses çıkınca, faşizmin ne olduğunu bilmediklerini anlarlar. “Peki, ne yapalım?” diye birbirlerine sorarlar. Diğerlerinden daha zeki olduğunu düşünen bir tanesi “bunun gerçek sahibi Hitler değil mi, bilse bilse en iyi o bilir faşizmi, gidip ona soralım” der. Öneriyi kabul ederler ve içlerinden birini seçip Hitler’e gönderirler; faşizmin ne olduğunu öğrensin diye.

Seçilen köylü yola düşmüş, Hitler’in sarayına varmış. Kapıdaki korumalara meramını anlatmış. Korumalar duruma biraz şaşırsalar da köylünün talebini içeriye bildirmişler, içerdekiler daha içeriye, daha içerdekiler daha da içeriye bildirmişler. Ve sonunda talep Hitler’e ulaşmış. Fıkra bu ya, Hitler, köylülerin bu merakından ve girişiminden çok hoşnut kalmış, “Getirin o köylüyü yanıma” demiş. Ve köylü huzura kabul edilmiş.

Hitler: Demek faşizmi öğrenmek istiyorsun?

Köylü: Evet efendim.

Hitler: Yanıma, pencerenin kenarına gel bakayım.

Köylü: Pekiyi efendim

Hitler: Bak bakayım, şurada ne görüyorsun?

Köylü bakmış, Hitler’in gösterdiği yerde bir asker var.

Köylü: Bir asker.

Hitler: İşte o gördüğün asker bugün bir tane, yarın on tane, sonra bin tane, daha sonra da on bin tane. İşte faşizm bu!

Hitler tekrar sormuş: Şurada ne görüyorsun?

Köylü bakmış, Hitler’in gösterdiği yerde bir tank var.

Köylü: Bir tank.

Hitler: İşte o gördüğün tank bugün bir tane, yarın on tane, sonra bin tane, daha sonra da on bin tane. İşte faşizm bu!

Hitler bir daha sormuş: Şurada ne görüyorsun?

Köylü bakmış, Hitler’in gösterdiği yerde bir savaş uçağı var.

Köylü: Bir savaş uçağı.

Hitler: İşte o gördüğün savaş uçağı bugün bir tane, yarın on tane, sonra bin tane, daha sonra da on bin tane. İşte faşizm bu!

Sonunda Hitler, köylüye dönüp, “anladın mı faşizmin ne olduğunu” demiş. Köylü de “evet efendim” diye yanıtlamış beyefendiyi. “Pekiyi” demiş Hitler, “Şimdi git köylülerine anlat, faşizmin ne olduğunu”. Köylü “olur efendim” demiş.

Fıkra bu ya, bizim köylü tekrar yola düşmüş ve köyüne varmış. Onu gören diğer köylüler, sağ salim dönüşüne biraz şaşırmış olsalar da hemen etrafını çevirmişler: “Öğrendin mi faşizmin ne olduğunu”, “Evet öğrendim”, “hadi bize de anlat.”

Köylü temsilcisi etrafına şöyle bir bakmış ve sormuş: “Şurada ne görüyorsunuz?”

Diğer köylüler bakmışlar Köylü temsilcisinin gösterdiği yerde yoksul bir dilenci var.

Köylüler hep bir ağızdan: Bir dilenci.

Köylü temsilcisi: İşte o gördüğünüz dilenci bugün bir tane, yarın on tane, sonra bin tane, daha sonra da on bin tane. İşte faşizm bu!

Köylü temsilcisi tekrar sormuş: Şurada ne görüyorsunuz?

Diğer köylüler bakmışlar Köylü temsilcisinin gösterdiği yerde ayağı ve kolu olmayan engelli bir insan var.

Köylüler hep bir ağızdan: Bir engelli.

Köylü temsilcisi: İşte o gördüğünüz engelli bugün bir tane, yarın on tane, sonra bin tane, daha sonra da on bin tane. İşte faşizm bu!

Köylü temsilcisi bir daha sormuş: Şurada ne görüyorsunuz?

Diğer köylüler bakmışlar köylü temsilcisinin gösterdiği yerde bir mezar var.

Köylüler hep bir ağızdan: Bir mezar.

Köylü temsilcisi: İşte o gördüğünüz mezar bugün bir tane,

Yarın on tane,

Sonra bin tane,

Daha sonra da on bin tane.

İşte Faşizm Bu!