Fas, Tunus ve Katar'da teravih namazı evlerde kılınacak

Korona virüsü salgını nedeniyle Fas, Tunus ve Katar'da teravih namazının evlerde kılınmasına karar verildi. Bahreyn'de ise sadece aşı yaptıranlar cuma ve teravih namazlarını camide kılabilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle Ramazan ayı öncesinde yeni tedbirler alınıyor.

Fas hükümeti, önlemler çerçevesinde akşam saat 9'dan sabah 6'ya kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı 10 Mayıs'a kadar uzatıldığı ve bu karar gereği yatsı ve teravih namazları camide kılınmayacağını açıkladı.

Tunus'ta ise Din İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da 9-30 Nisan tarihleri arasında cuma namazı da dahil olmak üzere vakit namazlarının camilerde kılınabileceği belirtildi.

Açıklamada, yatsı ve teravih namazlarının ise sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlere denk gelmesi dolayısıyla evlerde kılınacağı ifade edildi.

KATAR'DA KONFERANS, FUAT VE ETKİNLİKLER ERTELENECEK

Katar resmi ajansı QNA'nın haberine göre, bakanlar kurulunun 7 Nisan'da aldığı karar gereği Ramazan ayında cuma namazı da dahil tüm vakit namazları camilerde kılınabilecek, teravih namazı ise evlerde kılınacak.

Karara göre ayrıca tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan personel sayısı yüzde 50'ye düşürülecek, kapalı alanlarda toplantı ve sosyal ziyaretler yapılamayacak, parklarda ve sahilde oturulamayacak, konferanslar, fuarlar ve etkinlikler ertelenecek, çarşı ve pazarlar cuma ile cumartesi günleri kapalı tutulacak.

Bahreyn'de ise Covid-19 aşısı yaptıran ve aşısının üzerinden 2 hafta geçen kişiler cuma ve teravih namazlarını camide kılabilecek. (AA)