Faruk Bildirici yazdı: Amirallerin yakınları listesi Soylu'dan, servisi Sabah'tan

Gazeteci Faruk Bildirici emekli amirallerin yakınlarının CHP'li olduğu haberlerinin nasıl yayınlandığını yazdı: Erdoğan talimat verdi. Hürriyet tepkiler üzerine haberi kaldırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emekli amirallerin bildirisinin yayınlanmasının ardından iktidara yakın medyada 'Amirallerin 4'ü CHP'li çıktı' başlığıyla haberler yayınlandı. Hürriyet gelen tepkiler üzerine haberi bir süre sonra yayından kaldırdı. Gazeteci Faruk Bildirici, kişisel web sitesinde kaleme aldığı "Amirallerin yakınları listesi Soylu'dan, servisi Sabah'tan" başlıklı yazısında sürecin nasıl geliştiğini analiz etti. 

Faruk Bildirici'nin yazısından bir bölüm şöyle: 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın televizyonlardaki alt yazılara bile karıştığını “Alo Fatih” vakasıyla öğrenmiştik ama hep üstü kapalı cereyan ediyordu bu müdahale.  Montrö ve tarikat evinde namaz kılan Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında bildiri yayınlayan 104 emekli amiralle ilgili dünkü açıklaması sırasında gizleme gereği bile duymadı:

“Şu anda 104 kişinin içerisinde bizzat CHP'nin üyesi olan kendisi karısı yeğeni, oğlu şusu busu olanlar var. Bunları da yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz. Bu işin merkezinde aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var."

Erdoğan’ın bu sözleri, kontrolü altındaki medyaya açıktan, kameralar önünde verdiği bir talimattı. Bildiriyi imzalayan 104 amiralin ve yakınlarının CHP ile ilişkisinin yayımlanmasını istiyordu. “Yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz” dediğine göre de medyadan böyle bir araştırma yapmalarını değil, hazırlanan listenin yayımlanmasını istiyordu.

Aslında Erdoğan’ın bu talimatı verdiği sırada Sabah gazetesinin internet sitesi amiraller ve yakınlarının CHP üyeliği hakkındaki listeyi yayımlamıştı bile. Halit Turan imzalı “Darbe imalı bildiri imzalayan emekli amirallerden 4’ü CHP üyesi çıktı” haberi, Erdoğan’ın basın toplantısı başlamadan saat 17.24’te yayına verilmişti.

 "Skandal bildiriye imza atan emekli amirallerden 4'ünün CHP üyesi olduğu ortaya çıktı” cümlesiyle başlayan haberde emekli amirallerden Kadir Nazif Özdağdeviren, Cemil Şükrü Bozoğlu, Cengiz Alpözü ve Mehmet Tayfun Uraz'ın CHP üyesi olduğu belirtiliyordu.

Bununla kalmıyor, “İşte bildiride imzası bulunan amirallerin CHP üyesi yakınları” denilerek emekli amirallerden 18’inin CHP üyesi olan oğlu, eşi, annesi, kız kardeşi ve erkek kardeşinin isimleri tek tek sıralanıyordu. Ayrıca emekli amirallerden Ergun Mengi’nin de İyi Parti Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve Jeo Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olduğu kayda geçiriliyordu.

Haberde hiçbir kaynak yoktu, sanki muhabir kendisi araştırmış da böyle bir listeyi hazırlamış gibi sunulmuştu bu bilgiler. Dört saat kadar sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısında dile getirdiği emekli amiraller ve yakınlarının CHP üyeliği ile ilgili sözleri de sonradan habere eklendi. Bu bölüme “Başkan Erdoğan açıklamıştı” ara başlığı konuldu ve Erdoğan’ın “Bunları da yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz” cümlesine de yer verildi bu bölümde.

Halbuki Erdoğan liste açıklamamıştı; bu bölüme “Erdoğan yayımlanacağını söylemişti”” gibisinden bir arabaşlık konulsa daha doğru olurdu.

HÜRRİYET HEMEN KOPYALADI

Elbette Sabah’ın 5 Nisan akşamı saat 17.24’te yayımladığı “Skandal bildiriye imza atan emekli amirallerden 4'ünün CHP üyesi olduğu ortaya çıktı” haberi yarım saat içinde Takvim’de aynen yayımlandı. Ardından saat 19.57’de Hürriyet’te kopyalandı. Hürriyet’in haberinde Sabah kaynak gösterilmiyordu ve CHP üyesi olan emekli amiraller ile yakınlarının açık adlarını içeren liste de aynen yer alıyordu.

Bildiri ile hiçbir ilgileri olmayan insanların sırf emekli amirallerin yakını oldukları için bu şekilde teşhir edilmesi sosyal medyada büyük tepki çekti.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da 21.42’de “RTE talimat verdi @Hurriyet yerine getirdi E. Amirallerin yakınlarını bir gazete fişliyor Muhabirlik değil muhbirlik yapıyor” paylaşımında bulundu. Ağbaba, ardından Ne oldum dememeli ne olacağım demeli. Basının amiral gemisini düşürdükleri hale bak. #Hürriyet, Saray'dan aldığı talimatı yerine getirip, özel yaşamı ifşa ediyor” diye yazdı.

Bu tepkilerin ardından Hürriyet’in haberi saat 22.22’de güncellendi ve amirallerin CHP üyesi yakınlarının adlarını içeren liste haberden çıkarıldı. Haberde sadece CHP üyesi olan dört emekli amiralin ismi kaldı.

Ama Sabah’ın haberi, emekli amirallerin CHP üyesi yakınlarının isimlerini içeren listeyle birlikte birçok internet sitesinde yayımlanmaya devam etti. Sabah ve Takvim’de de liste haberden çıkarılmadı.

Sabah gazetesinin basılı nüshasının manşeti, iki tam sayfası ve hemen tüm köşeleri bu konuya ayrılmıştı. “4 amiral CHP üyesi” başlıklı bir haber de yer alıyordu 10. Sayfada. Ama internette olduğu gibi bu haberde emekli amirallerin yakınlarıyla ilgili listeye yer verilmemiş, sadece dört amiralin adının sıralanmasıyla yetinilmişti.

Akşam, Yeni Şafak gazeteleri de dört emekli amiralin CHP üyesi olduğu haberini yayımlarken yakınlarının isimlerini vermedi. “CHP bu işin merkezinde” manşetiyle çıkan Türkiye gazetesinde de amirallerin yakınlarının olduğu liste yayımlanmadı.  

Listenin basılı gazetelerde yayımlanmamasında sosyal medyadaki haklı tepkiler mi etkili oldu, orası belirsiz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamadaki sözlerinden de belli olduğu gibi Sabah’ta yayımlanan bu listeyi hazırlayan gazeteciler değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bakanlık personeli.

YAZININ TAMAMI