FARC liderlerinden Gentil Duarte, Venezuela'da öldürüldü

FARC'ın önemli isimlerinden olan ve barış sürecine karşı olduğu için ihraç edilen Duarte, Venezuela'da bir çatışmada öldü. Duarte'nin uyuşturucu kaçakçısı gruplarla çatışmaya girdiği iddia edildi.

Fotoğraf: León Darío Peláez/ Semana
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) sembol isimlerinden Gentil Duarte'nin Venezuela'da çatışmada öldürüldüğü duyuruldu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cartagena kentinde açıklama yapan Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, gerçek ismi Miguel Botache Santanilla olan Duarte'nin, Venezuela'da bir çatışmada öldürüldüğünü doğruladı.

Duarte'nin en çok aranan isimlerden olduğunu dile getiren Molano, "Aldığımız istihbarat bilgileri, Gentil Duarte'nin Venezuela'nın Zulia eyaletinde, çatışmada öldüğünü ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

Yerel basında çıkan haberlerde, Duarte'nin uyuşturucu kaçakçısı gruplarla girdiği çatışmada öldüğü iddia edildi.

BARIŞ SÜRECİNE KARŞI ÇIKINCA ÖRGÜTTEN İHRAÇ EDİLDİ

Kasım 2016'da hükümet ile barış anlaşması imzalayan FARC'ın eski komutanlarından Duarte, 29 Ağustos 2019'da yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısına katılmıştı. Hükümetle varılan barış sürecine dahil olmayı reddeden Duarte, 15 Aralık 2016'da dönemin FARC yönetimce ihraç edilmişti.

Duarte, Küba'nın başkenti Havana'da devam barış görüşmelerinde ise müzakere masasında yer almıştı. Görüşmelerden ilk çekilen FARC komutanlarından olan Duarte, FARC'ı bloklar halinde yeniden organize ederek tek çatı altında toplamak istemişti.

FARC'IN DİĞER SEMBOL İSMİ SANTRİCH DE VENEZUELA'DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

FARC'ın önemli isimlerinden asıl adı Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan 53 yaşındaki Santrich, 17 Mayıs 2021'de Kolombiya ordusunun komandoları tarafından düzenlenen bir pusuda ölmüştü. Santrich de barış anlaşmasına karşı çıkarak, 29 Ağustos 2019'da yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısı yapmıştı. (HABER MERKEZİ)