Fahrettin Koca: Ortaya atılan iddialar üzücü ve şaşırtıcı

Sağlık çalışanlarının taban ücretindeki iyileştirmenin doktorlarda hak kaybına yol açacağı iddialarını yalanlayan Bakan Koca "Mahsuplaşma, Beyaz Reform’la 17 Ağustos 2022’de tarihe karışmıştır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının taban ücretlerinde iyileştirme yapılması gerektiğine dair 8 Ağustos günü yaptığı açıklamayla ilgili doğru olmayan bilgiler yayıldığını belirtti.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Fahrettin Koca, doktorların hak kaybı yaşayacağına dair iddialar olduğunu belirterek, "Tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarımıza yapılan taban ödemenin daha önce düşük kaldığı, şimdi bunun da yükseltileceği konusunu gündeme getirdik. Bu ödemenin 'teşvik havuzundan' yapılacağı, dolayısıyla doktorlar için kayba yol açacağı yanılsamasına yol açacak bazı iddialar ortaya atıldı" dedi.

Yaşananları üzücü ve şaşırtıcı olarak nitelendiren Koca, "Üzücü. Ve şaşırtıcı. Çünkü uzun süredir bilinmesi gerektiği gibi, taban ödeme, teşvik ödemesini etkileyen bir ödeme şekli değildir. Mahsuplaşma, Beyaz Reform’la 17 Ağustos 2022’de tarihe karışmıştır. Taban ödeme teşvikten ayrı hesaplanmakta, doğrudan her ayın 15’inde, maaş ve sabit ödemeyle birlikte tek bordroda gösterilerek yapılmaktadır" ifadelerini kullandı. 

Meslek grupları arasında çalışma uyumunu bozacak düzenlemelerin etik olmadığını vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

"Sağlık hizmetlerinde bir ihtiyaç, bir mecburiyet ve de ahlaki gereklilik olan sağlık meslek gruplarının çalışma uyumunu bozacak her türlü yaklaşım etik dışıdır. Bir sağlık meslek grubu için planlanan iyileştirmenin diğer bir meslek grubunun aleyhine olması ise zaten düşünülemez. Biz bunları uzun uzun konuşmuştuk. Biz gerçeğe ve işimize bakalım. Önümüzde, Beyaz Reform’un beklenen yeni dönemi var." (HABER MERKEZİ)