Fahrettin Koca'dan sokak hayvanları açıklaması: İnsani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil

Kuduz vakalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Fahrettin Koca "Tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Tedbir ötanazi mi olmalı, insani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'ndan sonra muayenelerde olduğu gibi tetkiklerle ilgili de onaylı randevu sisteminin devreye gireceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Fahrettin Koca, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Hastaneleri ziyaret ederek değerlendirmelerde bulunuyorsunuz. Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ne ilişkin toplantılarınız devam edecek mi?" sorusu üzerine Koca, ziyaretlerinin devam edeceğini söyledi.

Perşembe günü İstanbul'daki Çam ve Sakura Hastanesi'nde olacağını aktaran Koca, "Bir aylık zaman diliminde artan kapasitelerin ve sorunların ne kadarının çözülebildiği, bundan sonra hangi tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili klinik hocalarımız, asistan arkadaşlarımızla birlikte koordinasyon kurulumuzla değerlendirme yapmış olacağız. Toplantılar devam edecek" diye konuştu.

'TETKİKLERLE İLGİLİ DE ONAYLI RANDEVU DÖNEMİNE GEÇME HAZIRLIĞI İÇİNDEYİZ'

Koca, onaylı randevu sistemindeki memnuniyet oranına ilişkin soruya, "Onaylı randevu dönemi bir ayını tamamlıyor. Bayramdan sonrası için onaylı randevu sürecinin bir aylık sonuçlarını koordinasyon kurulu ile birlikte medyaya açıklamış olacağız. Bir aylık zaman diliminde bu uygulamanın getirdiği faydaları ve bundan sonrası için neler yapılması gerektiğini rakamlarla detaylı anlatmış olacağım" yanıtını verdi.

Sistemin devreye girmesiyle şikayetlerin önemli oranda azaldığını söyleyen Koca, şöyle devam etti:

"Bir iki branşta sorunun azalmakla birlikte devam ettiğini ve önümüzdeki dönemde bu sorunların da giderek azalacağını söyleyebilirim. Tetkiklerle ilgili de benzer şekilde onaylı bir döneme geçme hazırlığı içindeyiz. Bayramdan sonra peyderpey tetkiklerle ilgili de randevulu onay sisteminde olduğu gibi bir gün önceden aranarak bir onay sistemi devreye girecek. Özellikle tetkiklerle ilgili hem insan kaynağı boyutu hem fiziki şartlar hem de teknik altyapı yer yer tamamlanarak daha erken dönemde tetkiklerin sonuçlandırılmasını hedeflemiş oluyoruz."

'RANDEVUYA GELİNMEMESİ NEDENİYLE YÜZDE 30 ATIL KAPASİTE VARDI'

Hangi tetkiklerle ilgili randevu sisteminin devreye gireceğine yönelik soruyu yanıtlayan Fahrettin Koca, "MR, tomografi, kolonoskopi hatta ameliyatlar dahil olmak üzere randevu verdiğimiz bütün tetkiklerle veya müdahalelerle ilgili onay sistemini devreye alarak ilgili tetkik veya müdahaleye vatandaşımızın bir sonraki gün gelmeme durumu söz konusu ise bir başka vatandaşımızı, hastamızı erken dönemde çağırarak o müdahale veya tetkiki yapma imkanı sağlamış olacağız. Bütün randevu verdiğimiz alanlar için bunu gündeme almak istiyoruz" dedi.

"Onaylı randevu sisteminde bir aylık dönemde nasıl bir tablo ortaya çıktı?" sorusu üzerine Koca, "Rakamları şimdi söylemek istemiyorum ama bildiğiniz gibi iki önemli sorun vardı. Bir, randevuya sadakat oranı. İki, randevuların son saatlerde iptal edilebilmesi ve bir başkasına o randevunun verilememe durumuyla karşı karşıya kaldığımız büyük bir atıl kapasite vardı. Yüzde 30'lara yakın bir atıl kapasite vardı. Bu kapasitesinin vatandaşımızın da bu dönemde gerçekten sağduyusu ve sadakati ile giderek azaldığını ve yüzde 90'ların üzerine çıktığını söyleyebilirim. Ama bir aylık net rakamlar bayramdan sonraki toplantıda inşallah" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, son günlerde kuduz vakalarında artışın söz konusu olup olmadığına ilişkin soruya da "Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Tedbir ötanazi mi olmalı, açıkçası insani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil" karşılığını verdi.

(HABER MERKEZİ)