F-16'lar havalanmıştı: ABD'de düşen uçakta ölenlerin kimliği tespit edildi

ABD’nin başkenti Washington yakınlarında, uçuşa yasak bölgeyi kullanan ve F-16'ların engellemesi sonrası düşen uçakta ölenler arasında iş insanı John Rumpel'in kızı ve torununun da olduğu belirlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin başkenti Washington yakınlarında iki F-16 savaş uçağının havalanmasına neden olan, uçuşa yasak bölgede düşen özel jette hayatını kaybedenler arasında, milyarder iş insanı John Rumpel'in kızı ve torununun olduğu açıklandı.

AA'nın aktardığına göre, Florida merkezli Melbourne Inc. şirketinin sahibi Rumpel, The New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, düşen jette kızı ve 2 yaşındaki torununun, dadısının ve şirket pilotunun bulunduğu, Kuzey Carolina'daki evini ziyaret ettikten sonra, New York'un Long Island bölgesindeki evlerine döndükleri bilgisini paylaştı.

'KAZA, UÇAK BASINCININ DÜŞMESİ SONUCU YAŞANMIŞ OLABİLİR'

Rumpel, Melbourne Inc. altındaki Encore Motors şirketine ait olduğu belirlenen jetin düşmesiyle ilgili yetkililerden fazla bilgi alamadığını, ancak uçağın basıncının düşmesi sonucu kazanın gerçekleşmiş olabileceğini ifade etti. Rumpel'in kızı Adina Azarian'ın çalıştığı emlak firması Keller Williams NYC de kazayla ilgili bir taziye mesajı yayımladı.

Ayrıca ABD medyasında, Floridalı iş insanı John Rumpel'in eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi siyasetçi Donald Trump'ın başkanlık seçimi kampanyası için kurduğu MAGA'nın (Amerika'yı yeniden büyük güç yap) büyük bağışçılarından olduğu bilgisi yer aldı.

UÇAĞIN ENKAZI DELAWARE'E TAŞINACAK

ABD’nin başkenti Washington yakınlarında, uçuşa yasak bölgeyi kullanan ve F-16 uçaklarının engellemesi sonucu düşen uçağın enkazının Delaware eyaletine taşınarak uzun bir incelemeye tabi tutulacağı da belirtildi. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulunda Kıdemli Havacılık Kazası Araştırmacısı Adam Gerhardt, olay yerinde yaptığı basın açıklamasında, uçağın Virginia'nın güneybatı bölgesinde dağlık araziye düştüğünü açıkladı.

Gerhardt, uçakla ilgili soruşturmanın devam edeceğini ve enkazının Delaware'e taşınarak uzun sürecek bir teknik inceleme sürecinden geçirileceğini söyledi. Kazanın ayrıntılarını paylaşan Gerhardt, uçağın oldukça parçalanmış durumda olduğunu, olay yeri incelemesinin 3-4 gün süreceğini ve 10 gün içinde bir ön rapor yayımlayacakları bilgisini paylaştı.

Müfettiş Adam Gerhardt, uçak, motorlar, hava koşulları, pilot nitelikleri, bakım kayıtları gibi rutin unsurları değerlendirdiklerini fakat öncelikle, bozulabilecek kanıtları toplamaya odaklandıklarını, nihai raporun sonuçlanasının ise 1-2 yıl sürebileceğini ifade etti.

Ne olmuştu?

ABD'nin başkenti Washington D.C'de dün duyulan büyük bir patlama sesi paniğe yol açmış, panik yaşayan vatandaşlar sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışmıştı. Federal Havacılık İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada, Tennessee'den Long Island'a gitmek üzere kalkan Cessna tipi uçağın, başkent üzerinde uçuşa yasak bölgeye girdiği, daha sonra Virginia'nın güneybatı bölgesinde dağlık araziye düştüğü bildirilmişti.

Uçağın düştüğü açıklamalarından birkaç saat sonra bölge polisi, kurtarma ekibinin uçağın enkazına ulaştığını, kazada kurtulan olmadığını açıklamıştı. ABD basınında, söz konusu uçağın telsiz uyarılarına karşılık vermediği, bunun üzerine F-16'ların ses patlamasına neden olan süpersonik hızda acil müdahale yetkisiyle havalandığı bilgisi yer almıştı. (DIŞ HABERLER)