Everton'a 10 puan silme cezası: Son sıraya düştüler

Premier Lig ekiplerinden Everton'a sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 puan silme cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere Premier Lig ekiplerinden Everton, ligin sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 puan silme cezası aldı. İngiliz ekibi, bu cezayla birlikte 4 puanla Premier Lig'de küme düşme hattına geriledi.

Kulüp, 2021-22 sezonuyla ilgili ihlal iddiaları nedeniyle mart ayında bağımsız bir komisyona sevk edilmiş ve geçen ay bir duruşma yapılmıştı.

105 MİLYON STERLİN EŞİĞİ AŞILDI

Premier Lig'den yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bağımsız bir Komisyon, Premier Lig'in Kârlılık ve Sürdürülebilirlik Kurallarını (PSR'ler) ihlal ettiği gerekçesiyle Everton FC'ye derhal 10 puan silme cezası vermiştir. Premier Lig, bu yılın başlarında kulüp aleyhinde bir şikâyette bulunmuş ve davayı bağımsız bir komisyona havale etmiştir. Dava sürecinde kulüp, 2021/22 sezonunda sona eren dönem için PSR'leri (Sürüdülebilirlik kuralları) ihlal ettiğini kabul etti ancak ihlalin kapsamı konusunda anlaşmazlık devam etti.

Geçtiğimiz ay yapılan beş günlük duruşmanın ardından komisyon, Everton FC'nin ilgili döneme ilişkin PSR hesaplamasının, Premier Lig'in iddia ettiği gibi 124,5 milyon sterlinlik bir kayıpla sonuçlandığını ve bunun PSR'ler kapsamında izin verilen 105 milyon sterlinlik eşiği aştığını tespit etti. Komisyon, 10 puanlık bir kesinti şeklinde sportif bir yaptırım uygulanması gerektiği sonucuna varmıştır. Bu yaptırım derhal yürürlüğe girecektir." 

Karara tepki gösteren Everton ise konuyu temyize taşıyacağını açıkladı.

Ligde 12 haftanın sonunda 14 puanı bulunan ekip, 10 puan cezasının ardında 4 puana düşerel 19'uncu sıraya geriledi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler everton premier lig