Europol'den 'sahte aşı' uyarısı: Şirketler ve kişiler dolandırılabilir

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), korona virüsü aşılarıyla ilgili sahtecilik ve dolandırıcılık uyarısı yaptı. Covid-19'a karşı aşı geliştiren firmaların isimleri kullanılarak hem şirketlerin hem de kişilerin dolandırılabileceği belirtilirken, sahte aşıların halk sağlığı açısından büyük bir risk oluşturduğu aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), kısa bir süre içinde birçok ülkede uygulanmaya başlaması beklenen korona virüsü aşıları ile ilgili olarak, sahtecilik ve dolandırıcılık uyarısında bulundu. Europol'e göre, test aşamasındaki aşıları üreten şirketlerin isimleri, dolandırıcılar tarafından şu anda bile kötüye kullanılmaya başlandı. Örgüt, dolandırıcıların sahte aşı ve ilaçları pazarladığı uyarısı yaptı.

'TALEP, ÜRETİLEN MİKTARDAN FAZLA'

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Europol tarafından yapılan açıklamada, korona virüsü aşılarına yönelik talebin, üretilen miktardan fazla olduğu hatırlatılarak, bu nedenle, birçok kişinin farklı tedarik seçenekleri aradığı belirtildi. BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığına göre, nisan ayından bu yana internet üzerinden sahte Covid-19 ilacı ve aşısı pazarlayan dolandırıcıların ortaya çıkarıldığını belirten polis teşkilatı, Covid-19'a karşı geliştirilen aşıların pazara girmesinden sonra, suç oranlarında patlama bekliyor. Şu anda bile, aşı geliştirme ve test aşamasındaki şirketlerin isimlerinin, internet üzerinde dolandırıcılar tarafından kötü amaçla kullanıldığını söyleyen Europol, aşıların resmi olarak kullanıma sunulmasının ardından, sahte ürünler ve dolandırıcılık faaliyetleri hızla artacağını belirtti. 

'FAZLADAN ÖNLEM ALINMALI'

Suçluların hem şirketleri hem de kişileri dolandıracağından endişe eden örgüt, sahte aşıların gerekli hijyen koşullarına uyulmadan üretildiğine dikkati çekti. Açıklamada, sahte aşıların etkisiz ya da zehirli olmaları nedeniyle halk sağlığı açısından büyük bir risk oluşturduğu vurgulandı. Avrupa Polis Teşkilatı, üye ülkeleri sahte aşı ve Covid-19 ilaçları ile ilgili dolandırıcılık faaliyetleri konusunda fazladan yeni önlemler almaya çağırdı.

Uluslararası Polis Örgütü (Interpol) de, korona virüsüne karşı geliştirilen aşıların suç örgütleri tarafından hedef alınabileceği konusunda hükümetlere uyarıda bulunmuştu. Interpol'ün açıklamasında, uç örgütlerinin aşı tedarik zincirlerine müdahale edebileceği ve sahte dozlar satabileceği belirtilmişti. (BBC Türkçe)