Esnaf işyerini 'namuslu battık' pankartıyla kapattı

Trabzon'da bir esnaf işyerini, 'namuslu bir şekilde battık' pankartı asarak satışa çıkardı. Korona yasakları nedeniyle işyerlerini açamazlarken, hükümetin kendi koyduğu yasağa uymayarak kongreler yaptığını belirten esnaf, "Elektriğimizi kestiler, internet aboneliğimizi iptal ettiler. Kızım EBA'ya giremiyor. Evimden internetim kesildi, ödeyemedim. Öğretmeni kızımı arıyor, ‘Derse girmedin' diye. Nasıl girecek? Yok yok yok" diyerek tepkisini gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını nedeniyle aylardır uygulanan kısıtlamalara rağmen AK Parti kongreleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle 'lebalep dolu' salonlarda yapılırken, çok zorlu günlerden geçen esnaf borca boğulmuş durumda. İflaslar artarak devam ederken, Trabzon'da İbrahim Odabaşı adlı esnaf, evine ekmek götüremez duruma geldiğini belirterek, dükkanını satışa çıkardı.

'BİZ KURALLARA UYDUK, ONLAR TAM TERSİNİ YAPTI'

 “Pandemi sürecinde lebalep batırdınız bizi” diyen ve esnafın derdini yetkililerin dinlemediğini belirten Odabaşı, tepkisini şöyle dile getirdi: "Namuslu bir şekilde battık derken devletimizin koyduğu kurallara uyduk, hiçbir şekilde açmadık, bir şey yapmadık. Ama yapmadığımız halde onlar söylenenin tam tersini yaptı. Kongreler yaptı, kayak merkezini açtı. Hiç alakası olmayan insanlar güzel yaşarken benim çalışan işçilerime bile maaş hacizleri geliyor şu anda. Pandemi sürecinde iş yerimiz kapandı, bir lira destek alamadık. Kredilerimiz vardı, eşimizin dostumuzun üstüne aldığımız. Ödeyemedik. Ödeyemediğimiz gibi de faizli para alarak, sorumluluk sahibi olduğum arkadaşların üzerine aldığımız kredileri ödedik.”

'ADALET NEREDE?'

Odabaşı yaşadıklarını şöyle anlattı: “Televizyonda konuşulurken her şey çok farklı, toz pembe. Biz kepenk kapatmadık. Evimize ekmek alıyoruz. Cuma günleri karantinaya girerken biz iki günlük süreçte evimize nasıl ekmek alacağız? 100-200 TL cebimize nakit para bizde yokken, kredi kartları patlamışken, icralar üst üste gelirken, onların hiçbirinin haberi yok. Seçim zamanları kapı kapı dolaşan insanlar neredeydiniz? Labeleb salonları doldururken, koskoca 450 metrekare işyerindeki oturan iki kişi. Daha geçen cumartesi kapalı iş yerinde otururken, polis ışıkları açıp, kapalı iş yerine girip bana ceza yazdı. Bana o cezayı yazan polis neden bunu AK Parti kongrelerinde kimseye yazmadı? Adaletse nerede adalet? Bizim köyde de var bir adalet ablamız. Elektriğimizi kestiler, internet aboneliğimizi iptal ettiler. Kızım EBA'ya giremiyor. Evimden internetim kesildi, ödeyemedim. Öğretmeni kızımı arıyor, ‘Derse girmedin' diye. Nasıl girecek? Yok yok yok.” (ANKA)