Eskişehir'de 70 çiftçiye yerli ayçiçeği tohumu

Yudum ve Tohum Derneğince, tahıl üretim merkezlerinden Eskişehir'in Seyitgazi, Mahmudiye ve Çifteler ilçelerinde 70 çiftçiye yerli ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün (TTAE) teknik desteğiyle yürütülen Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi, Trakya, Konya ve Adana'da yapılan deneme ekimlerinin ardından bu yıl Eskişehir'de devam ediyor.

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum'un, yerli tohumlarla üretimi artıracak ve çiftçileri her anlamda destekleyecek şekilde sürdürülebilirliği esas aldığı proje çerçevesinde 4 yılda yüzlerce çiftçiye tohum desteği sağlandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DE VERİLİYOR

AA'nın haberine göre projenin Eskişehir ayağında da tohum desteğinde, çiftçi ağına dahil olan kadın, genç ve ihtiyaç sahibi çiftçilere öncelik tanındı. Projede ayrıca çiftçilere yüz yüze eğitim ve teknik uygulama desteği veriliyor.

Yerli ayçiçeği tohumlarının çiftçilere teslimi için Seyitgazi'deki pazar yerinde düzenlenen törende, bu ilçenin yanı sıra Mahmudiye ve Çifteler'den gelen 70 çiftçiye yerli ayçiçeği tohumlarının bulunduğu çuvallar, Seyitgazi Kaymakamı Yeşim Altın, Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya tarafından teslim edildi.

'4 YILDIR ÖZEL SEKTÖR, KAMU VE SİVİL TOPLUM OLARAK BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ'

Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, gazetecilere, Yudum ailesi olarak daha iyi bir yarının keşfinin mümkün olduğuna inandıklarını ve bu amaçla ülke tarımını geliştirecek projeler yürüttüklerini söyledi.

Yudum'un, 50 sene önce bu topraklarda doğan bir marka olduğunu belirten Balazadeh, şöyle devam etti:

"2021'de başlattığımız Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi ile 4 yıldır Türkiye'nin en önemli ayçiçeği üretim merkezlerinde üretici çiftçilerle buluşuyoruz. Trakya, Konya, Adana'da projeye dahil olan önder çiftçilerle deneme ekimleri yaptık. Bugün de Eskişehirli çiftçilerle buluştuğumuz için mutluyuz. Ayçiçeği ekim döneminde kıymetli çiftçilerimize yerli tohum desteği sağladık. İklim şartlarına dayanıklı, yüksek verime sahip yerli tohum geliştirmek için 4 yıldır özel sektör, kamu ve sivil toplum olarak hep birlikte çalışıyoruz. Bu 4 yıl boyunca çiftçilerimiz de projemizde yer alarak Türk tarımının gelişmesi için çok önemli bir destek verdi."

Balazadeh, her sene en az 10 çeşit ayçiçeği tohumu denediklerini ve hasadın ardından bunların verimlilik analizinin yapıldığını bildirdi.

Bugüne kadar farklı bölgelerde yerli ayçiçeği tohumu deneme ekimleri yapıldığını anlatan Balazadeh, "Gıda, tarımsal üretim ve tohum çok önemli ve stratejik bir konu haline geldi. Ekim yapılabilecek alanlar da kısıtlı. Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi ile aynı arazi ve aynı su miktarı ile en az yüzde 8-9 daha verimli bir yağa sahip ayçiçeği tohumu üretmek mümkün oldu. Projemizde 24 çeşit tohumun deneme ekimi yapıldı, en iyi performansa sahip tohumu da bugün Eskişehirli çiftçilere dağıttık." diye konuştu.

 

'HER YIL GÜÇLENEN ÇİFTÇİ AĞINDA 1000 ÇİFTÇİ BULUNUYOR'

Doğal kaynak yönetiminde karasal ekosistemin korunması, gelişmesi ve sürdürülebilir kaynak kullanımı gibi çevresel konularda proje ve programlar geliştirip uygulayarak ulusal ekonomi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan Tohum Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya da projenin kamu, sivil toplum ve özel sektör desteğiyle yürütüldüğünü dile getirdi.

Proje kapsamında uygulanan süreçlere değinen Kaya, şunları kaydetti:

"Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi'nin ilk yılında oluşturduğumuz ve her yıl güçlenen çiftçi ağında 1000 çiftçi bulunuyor. Çiftçi ağına Trakyalı, Konyalı, Adanalı ve bu sene de Eskişehirli çiftçiler dahil oldu. Çiftçilere yüz yüze eğitim ve teknik uygulama ve yerli tohum desteği vermeye devam ediyoruz. Bayramdan sonra da eğitimlerimiz başlayacak. Burada 3 ilçemizde demonstrasyonlar kuruyoruz. Seyitgazi, Mahmudiye ve Çifteler'de yerli çeşitlerimizi birbirleriyle yarıştıracağız. Bunlardan en iyilerini bulup daha ileri aşamaya taşıyarak en verimli tohuma ulaşma gayretindeyiz. Ayçiçeği üreticilerine ve ülke tarımına katkı sağlayan bu projede sektörün lideri Savola Gıda Türkiye ile işbirliği yapmaktan dolayı mutluyuz."

(HABER MERKEZİ)