Eski kadın milletvekillerinden Aysel Tuğluk açıklaması

Cezaevinde hafıza kaybı yaşadığı açıklanan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un tahliye edilmesi için yurt dışında yaşayan eski kadın milletvekilleri ortak bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski kadın milletvekilleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un serbest bırakılması talebiyle yazılı açıklama yaptı. Kandıra F Tipi Cezaevinde bulunan Tuğluk'un sağlık durumuna dikkat çekilen açıklamada, "Biz, Aysel'in arkadaşları olarak, ağır hastalığı nedeniyle derhal tahliye edilmesi ve tedavisinin dışarıda yapılması İçin Adalet bakanlığı üzerinde demokratik bir baskı oluşturmak amacıyla, basın ve yayın organlarına, Avrupa'daki parlamenterlere, insan hakları kurumlarına, sağlık örgütlerine, CPT'ye, Avrupa Parlamentosu'na ve dünyadaki kadın örgütlerine Aysel Tuğluk ile dayanışmaya davet etmek için mektup yazıp, temas kurduk, randevular aldık" denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Bir ülkede demokrasinin gelişim düzeyini belirleyen önemli kriterlerden biri cezaevleridir. Türkiye 384 cezaevi,300 bine yaklaşan tutuklusu ve yaşanan insan hakkı ihlalleriyle Demokrasinin kırıntısının bile kalmadığı bir ülkedir.1605 hasta tutuklunun olduğu cezaevlerinde, hasta tutsaklar siyasi nedenlerle tahliye edilmeyip ölüme terkedilmektedir. İşte bu siyasi tutsaklardan biri Aysel TUĞLUK’tur.

Aysel Tuğluk, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı, 23. Dönem Diyarbakır, 24. Dönem Van Milletvekili olarak görev yapmış bir siyasetçi ve insan hakları savunucusudur. Milletvekilliği olduğu dönemde yaptığı açıklamalar ve konuşmalar nedeniyle 10 yıl ceza verilmiş olup, yaklaşık 5 yıldır Kandıra cezaevinde yatmaktadır.

Kandıra Cezaevi'nde tutsak bulunan Aysel Tuğluk, 2 yıldan beri hafıza kaybı yaşamaktadır. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi tarafından Demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk, cezaevinde, ancak arkadaşlarının yardımıyla yaşamını sürdürebilmektedir.

Cezaevi koşullarında hastalığı hızla ilerleyen Aysel TUĞLUK’a Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Bölümü tarafından oybirliğiyle  "cezaevinde kalamaz" raporu vermiştir. Ancak Adalet Bakanlığının kesin rapor İçin gönderdiği İstanbul Adli Tıp kurumu tamamen siyasi bir yaklaşımla “Cezaevinde kalabilir” raporu vererek arkadaşımızın hastalığının her geçen gün ağırlaşmasana neden olmaktadır.

Bizler, Aysel TUĞLUK’un ,AKP/MHP iktidarının, Partimiz HDP’ye yönelik yaptığı siyasi tasfiye operasyonları sonucunda Avrupa’da sürgünde yaşamak zorunda kalan, Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkan yardımcılığı yapan ve kendisiyle birlikte çalışan arkadaşlarıyız. Eğer Türkiye'de kalsaydık, hukuk ve adaletten uzak olarak verilen cezalar nedeniyle aynı Aysel TUĞLUK arkadaşımız gibi cezaevinde olacaktık.

Biz, Aysel'in arkadaşları olarak, ağır hastalığı nedeniyle derhal tahliye edilmesi ve tedavisinin dışarıda yapılması İçin Adalet bakanlığı üzerinde demokratik bir baskı oluşturmak amacıyla, basın ve yayın organlarına, Avrupa'daki parlamenterlere, insan hakları kurumlarına, sağlık örgütlerine, CPT'ye, Avrupa Parlamentosu'na ve dünyadaki kadın örgütlerine Aysel Tuğluk ile dayanışmaya davet etmek için mektup yazıp, temas kurduk, randevular aldık.

Aysel Tuğluk ve onun şahsında tüm hasta tutuklular Özgür kalana kadar bu çalışmayı sürdüreceğiz.05.01.2022

Aysel TUĞLUK’a Özgürlük!!!

Hasta Tutsaklara Özgürlük!!!

Aysel TUĞLUK’un arkadaşları

Selma Irmak- HDP Eski Hakkari Mv

Leyla Birlik-HDP Eski Şırnak Mv

Filiz Koçali-HDP Eski Eş Genel Bşk Yrd

Yurdusev Özsokmenler-HDP Eski Antep Mv

Dilek Öcalan-HDP Eski Urfa Mv

Nursel Aydoğan- HDP Eski Diyarbakır Mv

Saadet Becerikli-HDP Eski Batman Mv

Sibel Yiğitalp - HDP Eski Diyarbakır Mv

Leyla İmret-HDP Almanya Temsilcisi ve  Cizre Eski Bel Eşb

Bedia Özgökçe-Van Büyükşehir Belediye Eşb ve HDP Eski Van Mv

Tuğba Hezer-HDP Eski Van Mv

Besime Konca-HDP Eski Siirt Mv" (HABER MERKEZİ)